Sukcesy zawodników UKS Hajduczek Olsztyn podczas turnieju w Sosnowcu

0
330
Aniela Kozlowska, Łukasz Kowalczyk, Krzysztof Dowgierd, Oskar Kusak

Młodzi szermierze rywalizowali w Sosnowcu w szablowym Pucharze Zagłębia, będącym jednocześnie uhonorowaniem zmarłego przed pięcioma laty wybitnego szablisty Rafała Sznajdera. W sumie na Międzynarodowym Turnieju w Szabli o Puchar Zagłębia, 4. Memoriał Rafała Sznajdera na planszach walczyło 174 szablistów. Dla młodzików był to turniej klasyfikacyjny, dlatego ta kategoria była najliczniej obsadzona (94 zawodników).

W memoriale wystartowało pięciu szermierzy z UKS Hajduczek Olsztyn. Czworo w kategorii młodzik – Aniela Kozłowska, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk i Oskar Kusak – oraz jedna w juniorach młodszych – Klaudia Malgrem.

Nasza młodzika Aniela Kozłowska nie zawiodła oczekiwań. Wygrała trzeci z kolei turniej klasyfikacyjny, co już dziś zagwarantowało jej 1. miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego w sezonie sportowym 2018/2019.

Pewnie wygrała wszystkie walki w grupie i od razu awansowała do drugiej fazy pucharowej turnieju. Tu pokonała Joannę Makowską (Szermierka Wołomin) 12:1. W kolejnych walkach na planszach spotkała się wyłącznie z zawodniczkami gospodarzy z klubu TMS Zagłębie Sosnowiec. Drugą walkę wygrała z Zofią Pieniążek 12:9. W ćwierćfinale spotkała się z Karoliną Hofman, kończąc zwycięski pojedynek wynikiem 12:7. W walce o finał pokonała Julię Pilewską 12:8. W finałowym starciu pokonała Emilię Habryn 12:9.

To był wyjątkowy turniej. W pucharach walczyłam z zawodniczkami gospodarzy, co nigdy nie jest łatwe – podkreśla Aniela Kozłowska. – Publiczność dopinguje swoich, żywiołowo reaguje. Trzeba wówczas dobrze się skoncentrować na walce, by wręcz nie słyszeć tego, co się dzieje wokół. Kibice przecież potrafią uskrzydlić swoich zawodników. Tak było na początku finału, kiedy przegrywałam 4:0. W takiej sytuacji ważne jest, żeby nie panikować, uspokoić się, dobrze zaplanować kolejne akcje. To mi się udało i mogłam cieszyć się kolejnym sukcesem – wspomina Aniela.

Warto zauważyć, że to trzeci z kolei wygrany przez nią turniej klasyfikacyjny. W sumie ma na koncie 33 zwycięskie pojedynki i ani jednej przegranej. Może już świętować 1. miejsce w Polsce, ale przed nią najważniejszy start w swojej kategorii, czyli czerwcowe Mistrzostwa Polski. To najtrudniejszy turniej, często pełen niespodzianek. Zdobycie indywidualnego medalu byłoby pięknym zwieńczeniem udanego sezonu – mówi Adam Sobczyk trener UKS Hajduczek Olsztyn.

Trenerem prowadzącym Anielę Kozłowską jest Adam Sęczek. Wspomagają go Dariusz Nowicki, Szymon Urbanowski i Ksenia Zajączkowska. Aniela jest podopieczną Fundacji Wipasz Pomocna Dłoń.

Start w turnieju za udany mogą również uznać chłopcy: Łukasz Kowalczyk, Oskar Kusak i Krzysztof Dowgierd. Najlepiej rywalizację zakończył Oskar Kusak, który dotarł do finału. Wygrał walki kolejno z: Igorem Koczwarą (Kolejarz 24 Katowice) 12:3, Leonem Leducą (Grodziski Klub Szermierczy) 12:11 i Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki) 12:7. W półfinale pokonał Maksymiliana Broscha (Zagłębiowski Klub Szermierczy), by w finale ulec Szymonowi Sulewskiemu (UKS 13 Białystok) 10:12.

Dwaj koleni również awansowali od razu do drugiej fazy play off. Krzysztof Dowgierd po wygranej walce z Antonim Dąbrowskim (UKS Szabla Ząbki) 12:10, przegrał kolejne starcie z Bartoszem Markerem (TMS Zagłębie Sosnowiec) 7:12. Łukasz Kowalczyk (który wygrał wszystkie walki w grupie) w play off pokonał Antoniego Flaszaka (AZS Poznań) 12:2, by następną walkę przegrać z Grzegorzem Wnukiem (AZS AWF Warszawa) 7:12.

To był świetny występ naszych szablistów. Podium i piękne walki w wykonaniu całej trójki chłopców napawają optymizmem. Widać, jak rozwijają się, coraz dojrzalej prezentują na planszach. Gratuluję – podsumowuje Adam Sobczyk.

Nasza jedyna juniorka młodsza startująca w turnieju Klaudia Malgrem pewnie awansowała do fazy pucharowej. Tu przegrała walkę pucharową z Zuzanną Buselt (KKSZ Konin) 7:15, kończąc rywalizację na 9. miejscu.

Olsztyńscy szabliści obecnie przygotowują się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która w tym roku odbędzie się w Krakowie (4-5 maja). Na olimpiadzie kadetów województwo warmińsko-mazurskie reprezentować będą szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Klaudia Malgrem, Nina Kondruski, Dominika Trager, Piotr Kozłowski, Filip Kusak i Oskar Kusak. – Teraz nasi zawodnicy przygotowują się do tego najważniejszego w sezonie startu w kategorii junior młodszy. Wzmożony trening, praca nad przygotowaniem motorycznym. Każdy z nich musiał znaleźć się wśród najlepszych zawodników w Polsce, by wziąć udział w OOM. Gratuluję im sukcesu – podkreśla Adam Sobczyk.

UKS Hajduczek wspierany jest przez Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez urząd miasta w Olsztynie – „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.

Wyniki turnieju kat. młodzik (dziewczęta):

1. miejsce – Kozłowska Aniela – UKS Hajduczek Olsztyn

2. miejsce – Habryn Emilia – TMS Zagłębie Sosnowiec

3. miejsce – Kozanecka Sonia – Dragon Łódź

3. miejsce – Pilewska Julia – TMS Zagłębie Sosnowiec

Wyniki turnieju kat. młodzik (chłopcy):

1. miejsce – Sulewski Szymon UKS 13 Białystok

2. miejsce – Kusak Oskar – UKS Hajduczek Olsztyn

3. miejsce – Marker Bartosz – TMS Zagłębie Sosnowiec

3. miejsce – Brosch Maksymilian – Zagłębiowski Klub Szermierczy

……………………….

9. miejsce – Kowalczyk Łukasz – UKS Hajduczek Olsztyn

12. miejsce – Dowgierd Krzysztof – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki turnieju junior młodszy (dziewczęta):

1. miejsce – Porada Zuzanna – TMS Zagłębie Sosnowiec

2. miejsce – Cieślar Julia – Zagłębiowski Klub Szermierczy

3. miejsce – Gałecka Natalia – AZS AWF Warszawa

3. miejsce – Lenkiewicz Zuzanna – TMS Zagłębie Sosnowiec

……………………….

9. miejsce – Malgrem Klaudia – UKS Hajduczek Olsztyn

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY