Zmiany w podatkach. RIO: Od lipca nowe formularze informacji i deklaracji podatkowych

0
700

Od 1 lipca 2019 r. zaczną obowiązywać nowe ogólnokrajowe formularze informacji i deklaracji podatkowych m.in. w zakresie podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości – przypomina RIO.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie przygotowała zestawienie ważnych dla samorządów zmian w podatkach i opłatach lokalnych, które wprowadziła ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. poz. 2244).

Zmiany w podatku rolnym, leśnym i od nieruchomości

Izba przypomina, że od 1 lipca 2019 r. zaczną obowiązywać nowe ogólnokrajowe formularze informacji i deklaracji podatkowych, a więc informacje o gruntach, informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych, informacje o lasach oraz deklaracje na podatek rolny, leśny i od nieruchomości.

Jak informuje RIO wspomnianą ustawą zastąpiono – przewidziane obecnie dla rad gmin – upoważnienie do określania wzorów formularzy informacji i deklaracji na podatek rolny, leśny i od nieruchomości upoważnieniem dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do wydania rozporządzeń w sprawie jednolitych wzorów deklaracji na podatek rolny, leśny i od nieruchomości. Do tej pory rozporządzenia te jednak nie zostały opublikowane.

Nowe formularze (składane w wersji papierowej i elektronicznej) będą miały zastosowanie do informacji i deklaracji dotyczących podatków i opłat, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał po 1 lipca 2019 r.

Izba wyjasnia, że “co do zasady zatem nie zajdzie konieczność, niejako, wymiany wszystkich złożonych już przez podatników formularzy”.

Od lipca 2019 e-deklaracje dla podatku od nieruchomości

Jak informuje RIO, również od 1 lipca 2019 r. wprowadzona zostanie powszechna możliwość (a więc dla wszystkich podatników w Polsce) składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacji i deklaracji na podatek rolny, leśny, od nieruchomości. Oznacz to, że wybór formy (papierowa, elektroniczna) złożenia tych dokumentów należeć będzie do podatników.

Wspomnianą na wstępie ustawą przyznano ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych kompetencje do określenia, w stosownym rozporządzeniu, sposobu przesyłania informacji i deklaracji na podatek rolny, leśny i od nieruchomości za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz do określenia rodzajów podpisu elektronicznego, którym powinny być opatrzone te deklaracje i informacje. Dotychczas o możliwości składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej decydowała rada gminy. Również i to rozporządzenie do tej pory nie zostało opublikowane.

Zmiany w podatku od środków transportowych.

Od 1 lipca 2019 r. wprowadzona zostanie powszechna możliwość (a więc dla wszystkich podatników w Polsce) składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracji na podatek od środków transportowych. Zatem wybór formy (papierowa, elektroniczna) złożenia tych dokumentów należeć będzie do podatników. Dotychczas o możliwości składania tej deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej decydowała rada gminy, przy czym kompetencje do określenia sposobu przesyłania deklaracji na ten podatek za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz do określenia rodzajów podpisu elektronicznego, którym powinny być opatrzone te deklaracje należały (i nadal będą należeć) do ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2018 r. określono nowy wzór formularza deklaracji na podatek od środków transportowych (Dz. U. poz. 2436), obowiązujący od 1 stycznia 2019 r.

Opłata reklamowa

RIO informuje, że nie będzie jednolitego i powszechnego urzędowego wzoru deklaracji na opłatę reklamową, a wzory formularza deklaracji będą nadal określały rady gmin.

Natomiast od 1 lipca 2019 r. wprowadzona zostanie powszechna możliwość składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracji na opłatę reklamową w gminach, które wprowadziły taką opłatę oraz które wprowadziły obowiązek składania takich deklaracji.

Zatem i w tym przypadku wybór sposobu złożenia deklaracji należeć będzie do podatnika.

Dotychczas o uprawnieniu do składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej decydowała rada gminy, przy czym radom gmin pozostawiono kompetencje do określenia sposobu przesyłania tych deklaracji i rodzaju podpisu elektronicznego, którym powinny być one opatrzone.

Na podst. RIO Lublin/PAP

BRAK KOMENTARZY