ZIMOWE FANTAZJE MUZYCZNE Oskara i Filipa – solo i w duecie w Oranżerii Kultury

0
2370

24 stycznia w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbył się recital fortepianowy dwóch młodych pianistów – Oskara Piędziaka i Filipa Lewandowskiego – będących na co dzień uczniami klasy fortepianu prof. Bożeny Krygier w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu.

Pierwszy z nich – Oskar Piędziak – w 2018 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. pod kierunkiem mgr. Oleny Prodan-Rostkowskiej. Debiutujący w Oranżerii Kultury Filip Lewandowski – ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku. Spotkali się jesienią 2018 roku jako uczniowie tej samej klasy fortepianu w gdańskiej szkole muzycznej. Ich muzyczna pasja, młodzieńcza energia i kreatywność zaowocowała przygotowaniem wspólnego występu w Oranżerii Kultury.

Oskar – znany publiczności oranżeryjnych „Wieczorów Czwartkowych” w ramach „Lata w Oranżerii” jako wykonawca utworów F. Chopina. W październiku wstąpił do Big Bandu prowadzonego przez jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych – prof. Adama Wendta. Uczestniczy w wielu koncertach, festiwalach oraz wydarzeniach kulturalnych. Aktywny pianista – wolontariusz grający dla podopiecznych z Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Filip – zafascynowany muzyką Chopina dzieli się nią w ramach wydarzeń kulturalnych miasta Gdańska. Poza muzyką poważną rozwija się także w sferze muzyki rozrywkowej grając na koncertach w zespole z innymi instrumentalistami.

W klimat wieczoru wprowadził nas najmłodszy uczestnik – 9-letni Wojtek Ulewicz z lidzbarskiej Szkoły Muzycznej I st., podopieczny Oleny Prodan-Rostkowskiej, grając młodzieńczy „Polonez g-moll” F. Chopina.

Po nim nastąpiła plejada kompozycji w wykonaniu Oskara i Filipa. Goście podczas koncertu wykonali kilkanaście utworów kompozytorów polskich i obcych, m. in.  E. Griega, F. Chopina, M. Moszkowskiego, J. Brahmsa, C.A. Debussy’ego, grając solo i w duecie. Zaczęli wykonanym w duecie nastrojowym „Porankiem” E. Griega z suity „Peer Gynt”. Następne w kolejności były utwory F. Liszta, D. Szostakowicza, W. A. Mozarta, G. Miśkiewicza. W trakcie wieczoru nie mogło zabraknąć wykonań dzieł Chopina – nastrojowych nokturnów, porywających walców, a także nostagiczno – energetycznej „Fantaisie-Impromptu cis-moll”.

Muzycy oczarowali słuchaczy zarówno młodzieńczą świeżością i delikatnością, jak też wirtuozerią i wigorem. Niektóre utwory zagrali na cztery ręce. Interpretacje wymagały nie tylko opanowania technicznego, ale też dyscypliny, koncentracji i wzajemnego słuchania. Majstersztykiem było brawurowe zagranie słynnego „Libertanga” A. Pazzolli. „Libertango” Oskara i Filipa zabrzmiało pełne młodzieńczej energii i wolności, uzyskując gorące brawa i owacje na stojąco. Koncert zostanie w sercach słuchaczy na długo, widoczne na twarzach emocje – wzruszenie, zasłuchanie, zaduma są dowodem wielkiego wpływu muzyki.

Dziękujemy adeptom za niezwykłe wrażenia, życząc powodzenia na artystycznej drodze. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Oleny Prodan-Rostkowskiej, pedagoga lidzbarskiej szkoły muzycznej, która opiekowała się Oskarem, Filipem i Wojtkiem podczas prób.Dziękujemy lidzbarskiej Państwowej Szkole Muzycznej I st. za kontynuację współpracy. Pozdrawiamy serdecznie prof. Bożenę Krygier z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku, gratulując wspaniałych wychowanków – dziękują gospodarze recitalu.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY