Zasady postępowania z flagą narodową.Dzisiaj Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

0
2691

Na terenie naszego kraju flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo – zauważył zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego Sławomir Stalmach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało broszurę, w której zostały opisane zasady postępowania z flagą narodową. „Szczegółowe zasady postępowania z tak zwanymi weksyliami, czyli znakami rozpoznawczymi, w tym flagami, sztandarami, proporczykami itd. zostały opisane w specjalnej broszurze, rodzaju +instrukcji obsługi+, która może się okazać niezwykle przydatna dla każdego rodzaju urzędu publicznego i samorządowego w kraju” – zauważył wiceszef NIST.

Jak dodał, z broszury można się dowiedzieć, że na terenie naszego kraju flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

„Flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej, muszą być odpowiednio oświetlone. Nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody” – wyliczył Stalmach.

Jak zaznaczył, w broszurze został opisany sposób ekspozycji flagi, proporców, proporczyków itd., ale także wskazanie dla kibiców. „Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8” – zauważył Stalmach.

Broszura jest do pobrania nieodpłatnie tutaj

W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii:

1. Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Flaga innego państwa.

3. Flaga województwa.

4. Flaga powiatu.

5. Flaga gminy (miasta, gminy miejsko-­wiejskiej, gminy wiejskiej).

6. Flaga Europejska.

7. Flaga organizacji międzynarodowej (np. flaga ONZ, flaga NATO).

8. Flaga służbowa (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, straży miejskiej).

9. Flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp.

10. Flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.

Hierarchii tej należy przestrzegać przy wszystkich formach eksponowania flag i bannerów w przestrzeni publicznej, na zewnątrz i wewnątrz budynków lub obiektów sportowych.

kic/

BRAK KOMENTARZY