Wybierano marszałków i przewodniczących sejmików

0
1036
Sejmik województwa warmińsko- mazurskiego
W piątek odbyły się ostatnie z inauguracyjnych sesji sejmików województw. Nie wszędzie udało się wyłonić w pełni regionalne władze; w Gdańsku i Olsztynie odłożono wybór marszałków, w Białymstoku już tydzień po wyborze przewodniczącego sejmiku będzie nowa sesja i głosowanie nad jego odwołaniem.
 

Pomorskie

Przewodniczącym sejmiku pomorskiego został ponownie przedsiębiorca z branży budowlanej Jan Kleinszmidt z klubu Koalicji Obywatelskiej. Pełni on tę funkcję od 2010 r. Wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali zgłoszeni przez klub KO: Grzegorz Grzelak i Hanna Zych-Cisoń oraz Józef Sarnowski z PSL.

Na pierwszej sesji nie wybrano marszałka województwa. To efekt prób wybranego z listy PSL Dariusza Męczykowskiego, który dąży do stworzenia koalicji z PiS i przejęcia władzy na Pomorzu. Wybory na przewodniczącego sejmiku Męczykowski przegrał stosunkiem głosów 14 do 19. Nie jest członkiem PSL.

Radni ponowią próbę wyboru marszałka w poniedziałek. Kandydatem na to stanowisko jest obecny marszałek Mieczysław Struk (KO).

W październikowych wyborach do 33-osobowego sejmiku Koalicja Obywatelska uzyskała 18 mandatów, 13 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, a 2 – PSL.

Warmińsko-mazurskie

Bernadeta Hordejuk zgłoszona przez Koalicję Obywatelską została wybrana przewodniczącą sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego. Rywalizowała z kandydatem PiS Marcinem Kazimierczukiem. Na Hordejuk zagłosowało 19 radnych, na Kazimierczuka oddano 11 głosów. Po wyborze przewodniczącego sejmiku sesję zakończono. Następna odbędzie się 4 grudnia.

W wyborach do warmińsko-mazurskim sejmiku Koalicja Obywatelska uzyskała 12 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 11, Polskie Stronnictwo Ludowe ma 7 radnych.

W wydanym w czwartek oświadczeniu szefowie PO i PSL w regionie napisali, że w samorządzie woj. warmińsko-mazurskiego marszałkiem ma być szef regionalnego PSL Gustaw Marek Brzezin; w zarządzie województwa zasiądzie dwóch wicemarszałków oraz członek zarządu z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Podlaskie

W 30-osobowym sejmiku 16 mandatów mają radni z list PiS, Koalicja Obywatelska 9, zaś PSL – 5. Tymczasem na pierwszej sesji przewodniczącym sejmiku został niespodziewanie Karol Pilecki, rekomendowany przez KO i PSL, który w tajnym głosowaniu pokonał Marka Komorowskiego z PiS. Pilecki dostał 16 głosów, Komorowski 11, trzy były nieważne. Jeszcze tego samego dnia odbyła się kolejna sesja sejmiku. Na niej radni z klubu PiS już jednomyślnie – jak wskazują wyniki tajnego głosowania – zagłosowali za kandydaturą Artura Kosickiego na nowego marszałka województwa.

Nie wybrano wiceprzewodniczących ani zarządu. Te głosowania są w planach kolejnej sesji, zwołanej na 29 listopada. W programie jest sprawa odwołania przewodniczącego sejmiku, wybór członków zarządu województwa (zarząd jest 5-osobowy, oprócz wybranego już marszałka składa się również z dwóch wicemarszałków i dwóch członków zarządu powoływanych na wniosek marszałka) oraz wybór wiceprzewodniczących sejmiku.

Łódzkie

Poseł PiS, sekretarz stanu w KPRM Grzegorz Schreiber został marszałkiem, a Iwona Koperska (PiS) przewodniczącą sejmiku województwa łódzkiego.

Do prezydium, jako wiceprzewodniczący sejmiku weszli tylko przedstawiciele PiS – Krzysztof Ciebiada, Zbigniew Linkowski i Aneta Niedźwiedzka. W ramach protestu z głosowania nad kandydaturą Niedźwiedzkiej zrezygnowali radni opozycji.

Podczas sesji wybrano także dwóch wiceprzewodniczących sejmiku, którymi zostali radni PiS – Grzegorz Wojciechowski i Zbigniew Ziemba. Pięcioosobowy skład zarządu woj. łódzkiego uzupełnili politycy Zjednoczonej Prawicy – Robert Baryła z Solidarnej Polski oraz Andrzej Górczyński z Porozumienia. Obaj nie dostali się do sejmiku w październikowych wyborach samorządowych.

Do 33-osobowego sejmiku PiS wprowadził 17 radnych, Koalicja Obywatelska – 12, a PSL – 4. Taki wynik wyborów oznaczał możliwość samodzielnych rządów PiS i zmianę na kluczowych stanowiskach w sejmiku oraz zarządzie woj. łódzkiego.

Podczas sesji szef PSL w Łódzkiem Dariusz Klimczak złożył wniosek o zawieszenie obrad do 7 grudnia. Powodem miał być wyborczy protest złożony przez to ugrupowanie w sprawie głosowania w okręgu nr 5 (skierniewicko-tomaszowskim), gdzie – zdaniem ludowców – błędnie zakwalifikowano jako nieważne karty, na których brakowało pieczęci jednej z komisji. Jak tłumaczył wcześniej PAP Klimczak, kart uznanych za nieważne w tym okręgu jest ponad 260, a PSL do zdobycia drugiego mandatu w tym okręgu zabrakło 127 głosów. Wniosek formalny został odrzucony, większością 17 głosów

Dolnośląskie

Marszałkiem woj. dolnośląskiego został Cezary Przybylski wybrany przez koalicję radnych PiS i Bezpartyjnych Samorządowców. Przybylski pełnił tę funkcję przez minione cztery lata, ale w ramach innej koalicji. Wicemarszałkami zostali Marcin Krzyżanowski i Marcin Gwóźdź z PiS, dwóch członków zarządu wybrano z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców – to Tymoteusz Myrda i Michał Bobowiec.

Przewodniczącym sejmiku został Andrzej Jarocha z PiS, wieloletni radny wojewódzki tej partii oraz były senator. Na wiceprzewodniczących sejmiku zostali wybrani: Marek Obrębalski – Bezpartyjni Samorządowcy, Jerzy Pokój – KO i Andrzej Kredkowski – PiS.

W 36-osobowym sejmiku woj. dolnośląskiego 14 radnych ma PiS, 13 – KO, 6 – Bezpartyjni Samorządowcy, 2- KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska i 1 – PSL.

Kujawsko-Pomorskie

Marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego w nowej kadencji będzie ponownie Piotr Całbecki (PO), który sprawuje tę funkcję od 2006 r. Wicemarszałkami wybrani zostali na kolejną kadencję: Zbigniew Ostrowski (KO) oraz Dariusz Kurzawa (PSL). W zarządzie województwa zasiadać będą także: Sławomir Kopyść z KO i Aneta Jędrzejewska z PSL – także dotychczas zajmujący te stanowiska.

Przewodniczącym kujawsko-pomorskiego sejmiku został Ryszard Bober (PSL), a wiceprzewodniczącymi: Łukasz Krupa z KO, Wojciech Jaranowski z PiS oraz Elżbieta Piniewska z KO.

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zasiada 30 radnych – 14 z Koalicji Obywatelskiej, 11 z PiS, 4 z PSL i 1 z SLD. Koalicję tworzą KO z PSL i radnym SLD.

Lubelskie

Marszałkiem woj. lubelskiego został dotychczasowy wiceminister sportu i poseł PiS Jarosław Stawiarski. Wicemarszałkami woj. lubelskiego zostali były prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk i Zbigniew Wojciechowski, który jest członkiem partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Członkiem zarządu został radny wojewódzki Zdzisław Szwed (PiS), były radny miejski z Chełma. Drugim członkiem zarządu został, rekomendowany przez partię Solidarna Polska Sebastian Trojak (który jest obecnie zastępcą naczelnika wydziału wywiadu kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie).

Przewodniczącym sejmiku województwa lubelskiego został Michał Mulawa z PiS, a wiceprzewodniczącymi: dwaj radni z klubu PiS – Mieczysław Ryba oraz Zdzisław Podkański. Według statutu woj. lubelskiego, sejmik powinien mieć trzech wiceprzewodniczących. Trzeciego wiceprzewodniczącego sejmik ma wybrać na następnej sesji.

W 33 osobowym sejmiku woj. lubelskiego w ostatnich wyborach PiS zdobyło 18 mandatów, KO i PSL mają po siedmiu radnych, a SLD Lewica Razem jednego.

Lubuskie

Marszałkiem woj. lubuskiego została ponownie Elżbieta Polak zgłoszona przez klub radnych KO. wicemarszałkami z ramienia PSL zostali: dotychczasowy dyr. departamentu spraw społecznych w urzędzie marszałkowskim Łukasz Porycki i dotychczasowy wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Z ramienia SLD członkiem zarządu został ponownie Tadeusz Jędrzejczak, a z Platformy Obywatelskiej zasiadł w nim Marcin Jabłoński

Przewodniczącą sejmiku została Wioleta Haręźlak z klubu PSL (Haręźlak przeszła do niego z Bezpartyjnych Samorządowców). Sejmik wybrał także trzech innych członków prezydium, którymi zostali: Mirosław Marcinkiewicz (PO), Jerzy Wierchowicz (Nowoczesna) i Tadeusz Ardelli (PiS).

W tegorocznych wyborach do sejmiku KO zdobyła w Lubuskiem 11 mandatów, 9 – PiS, po 4 Bezpartyjni Samorządowcy i PSL. Dwa przypadły SLD-Lewicy Razem. W 30-osobowym sejmiku została zawiązana koalicja KO-PSL-SLD.

Małopolskie

Nowym marszałkiem województwa został Witold Kozłowski z PiS. Na wicemarszałków Małopolski wybrano: Łukasza Smółkę, szefa gabinetu politycznego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Tomasza Urynowicza jako przedstawiciela Porozumienia Jarosława Gowina. Członkami zarządu zostali Anna Pieczarka, która w wyborach samorządowych uzyskała najlepszy wynik w Polsce – ponad 72,7 tys. głosów, a także Marta Malec-Lech, przedstawicielka Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

Przewodniczącym małopolskiego sejmiku jest Rafał Bochenek (PiS, b. rzecznik rządu premier Beaty Szydło); wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali: Iwona Gibas (PiS) i Kazimierz Barczyk (KO).

W liczącym 39 radnych sejmiku woj. małopolskiego zwyciężyło PiS uzyskując 24 mandaty, KO ma 11 radnych, a PSL czterech.

Mazowieckie

Na marszałka województwa mazowieckiego po raz szósty został wybrany  Adam Struzik (PSL). Wicemarszałkami na Mazowszu zostali Wiesław Raboszuk (KO) i Rafał Rajkowski (KO), a członkami zarządu Elżbieta Lanc (KO) i Janina Orzełowska (PSL).

Przewodniczącym sejmiku woj. mazowieckiego został ponownie wybrany Ludwik Rakowski (KO). Wiceprzewodniczącymi zostali: Tomasz Kucharski (KO), Mirosław Orliński (PSL) i Marcin Podsędek (KO).

W wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego 24 mandaty zdobyło PiS, Koalicja Obywatelska – 18, PSL – 8, a Bezpartyjni Samorządowcy – 1.

Opolskie

Marszałkiem województwa opolskiego ponownie został Andrzej Buła (PO), który sprawuje ten urząd od 2013 r. Pierwszym wicemarszałkiem województwa opolskiego został Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. Drugim wicemarszałkiem – Zbigniew Kubalańca (PO); członkami zarządu zostali też Szymon Ogłaza (PO) oraz Stanisław Rakoczy (PSL).

Przewodniczącym sejmiku woj. opolskiego został Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej.

W 30 osobowym sejmiku koalicja KO-PSL-MN ma 20 mandatów (13-2-5). Opozycyjny klub PiS – 10.

Podkarpackie

Marszałkiem woj. podkarpackiego ponownie został Władysław Ortyl (PiS), który pełni tę funkcję od 2013 roku. Wicemarszałkami woj. podkarpackiego zostali Ewa Draus i Piotr Pilch. Oboje są reprezentantami PiS. Draus w latach 2005-07 była wojewodą podkarpackim. Z kolei Pilch w latach 2017-18 był wicewojewodą podkarpackim, a potem członkiem zarządu województwa. Członkami zarządu zostali Marie Kurowską z Solidarnej Polski oraz Stanisława Kruczka z Porozumienia Jarosława Gowina. W ubiegłej kadencji Kurowska była wicemarszałkiem, a Kruczek członkiem zarządu woj. podkarpackiego.

Przewodniczącym sejmiku podkarpackiego został Jerzy Borcz – dyrektor rzeszowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jerzy Cypryś – przewodniczący sejmiku w poprzedniej kadencji, aktualnie jest jego wiceprzewodniczącym.

W 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego PiS ma 25 mandatów, Koalicja Obywatelska – 5, a PSL – 3.

Śląskie

Marszałkiem województwa śląskiego został radny PiS Jakub Chełstowski. Pierwszym wicemarszałkiem został dotychczasowy poseł PiS, wcześniej m.in. b. wiceprezydent Jaworzna, Dariusz Starzycki. Drugim wicemarszałkiem Śląska został radny Wojciech Kałuża, wybrany do sejmiku z listy KO.

Przewodniczącym sejmiku został radny PiS Jan Kawulok.

W 45-osobowym sejmiku śląskim z listy PiS wybrano 22 radnych, KO zdobyła 20 mandatów, SLD wprowadziło 2 radnych, a PSL – 1. Dzięki dołączeniu do porozumienia prawicy wybranego z listy KO radnego Kałuży większość w sejmiku uzyskał PiS.

Świętokrzyskie

Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski (PiS) został wybrany na marszałka woj. świętokrzyskiego. Wicemarszałkiem została Renata Janik związana z Porozumieniem Jarosława Gowina. Stanowiska w zarządzie otrzymali także szef jędrzejowskiego PiS Marek Bogusławski, sekretarz generalny Solidarnej Polski Mariusz Gosek oraz były burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca (PiS).

Przewodniczącym sejmiku został Andrzej Pruś (PiS). Na wiceprzewodniczących wybrano: Marka Strzałę i Mieczysława Gębskiego (obaj PiS) oraz radnego SLD Henryka Milcarza.

W 30 osobowym sejmiku 16 mandatów ma PiS, dziewięć PSL, 3 Koalicja Obywatelska, a po jednym mandacie mają przedstawiciele komitetów: SLD Lewica Razem i Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

Zachodniopomorskie

Marszałkiem województwa pozostał szef PO w Szczecinie Olgierd Geblewicz. To efekt umowy koalicyjnej KO, PSL i SLD . Koalicja ma w 30-osobowym sejmiku 16 mandatów.

Na wicemarszałków wybrano Tomasza Sobieraja (PO) i Jarosława Rzepę (PSL). Obaj pełnili te funkcje w poprzedniej kadencji samorządu. Członkami zarządu zostali Stanisław Wziątek (SLD) i Janusz Gromek (PO).

Przewodniczącą sejmiku została wybrana Maria Ilnicka-Mądry (Bezpartyjni). Wiceprzewodniczącymi zostali Zygmunt Dziewguć (PSL), Teresa Kalina (PO) i Zbigniew Chojecki (Nowoczesna).

KO w wyborach samorządowych wprowadziła do sejmiku 13 radnych, 11 mandatów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, Bezpartyjni Samorządowcy – 3, PSL – 2, a SLD – 1.

Wielkopolskie

Wiesław Szczepański, lider struktur SLD w regionie i członek władz krajowych partii, został wybrany przewodniczącym sejmiku woj. wielkopolskiego. SLD-Lewica Razem, która wyborach uzyskała trzy mandaty, w ostatniej chwili dołączyła do Koalicji Obywatelskiej (15 mandatów) i PSL (7 mandatów). Na Szczepańskiego głos oddali także radni opozycyjnego PiS (13 mandatów).

W prezydium sejmiku znaleźli się też: Marek Gola i Małgorzata Waszak (KO) oraz Jarosław Maciejewski (PSL).

Marszałkiem województwa został Marek Woźniak (PO), pełniący tę funkcję od 2005 roku.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

BRAK KOMENTARZY