Wspólny plan. Rusza nabór wniosków o granty dla gmin na konsultacje społeczne związane z planowaniem przestrzennym

0
1192
Olsztyn

12 listopada rusza nabór do projektu „Wspólny Plan”, w którego ramach gminy mogą otrzymać m.in. grant na konsultacje społeczne dotyczące planowania przestrzennego.

Potrzeby dokonania zmian w przestrzeni pojawiają się w wielu gminach. Często proponowana przez samorządy wizja zmian terenu już na etapie końcowym zderza się z interesami mieszkańców i stanowi dla urzędników ogromne wyzwanie. Doprowadza to w konsekwencji do niepotrzebnych konfliktów. Odpowiedzią na to wyzwanie są, prowadzone w wielu gminach z powodzeniem, rozszerzone procesy konsultacji społecznych. Chodzi o aktywny dialog urzędników z mieszkańcami, zrealizowany w kreatywny i mniej formalny sposób” – piszą organizatorzy projektu Wspólny Plan, organizacja WiseEuropa i Fundacja Stabilo.

Zachętą dla gmin do przeprowadzenia tego typu konsultacji są projekty realizowane ze środków unijnych przyznawanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Jednym z takich projektów jest „Wspólny Plan”. Kolejna, czwarta już runda rekrutacji gmin do tego projektu rozpocznie się 12 listopada i zakończy się 13 grudnia.

Jest to „projekt wspierający gminy i kadry urzędnicze w procesie przeprowadzania rozszerzonych konsultacji z mieszkańcami”. Na przeprowadzenie takich działań gminy otrzymują grant operacyjny w wysokości ok. 33 tys. zł oraz wsparcie ekspertów z zakresu planowania przestrzennego, GISu i konsultacji społecznych.

Projekt jest skierowany do gmin z całej Polski. Jego celem jest wsparcie gmin w procesie konsultacji z mieszkańcami, projektów planów lub studiów zagospodarowania przestrzennego. Gminy, które chcą wziąć udział w projekcie muszą zapoznać się z „Procedurami udziału w projekcie” oraz przesłać wypełniony formularz aplikacyjny. Szczegółowe kryteria naboru dostępne są na stronie http://wise-europa.eu/wspolny-plan/. Udział w projekcie jest bezpłatny.

„Inspiracją i przykładem działania w takim projekcie jest proces konsultacji społecznych dotyczący terenów rekreacyjnych prowadzony przez gminę Książ Wielkopolski” – piszą organizatorzy. Potrzeba sporządzenia planu miejscowego terenu w tej gminie wynikała z konieczności uporządkowania przestrzeni plaży w miejscowości Jarosławki i uregulowania chaosu urbanistycznego. O konsultacjach gmina informowała mieszkańców poprzez plakaty, zorganizowany punkt informacyjny, gminne tablice ogłoszeń i stronę internetową oraz lokalną prasę. Dodatkowo podczas Dni Książa Wlkp. w lipcu br. urzędnicy przygotowali specjalną strefę chilloutową w miejscu, którego dotyczyły konsultacje – nad jeziorem. Było to miejsce, gdzie plażowicze mogli wypocząć na leżakach, hamakach i równocześnie wziąć udział w konsultacjach społecznych. W specjalnie powstałych na tę okoliczność punktach (m.in. przy plaży), mieszkańcy mieli okazję porozmawiać z urzędnikami o swoich pomysłach na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych. Gdy dorośli wymieniali swoje uwagi, dzieci bawiły się w specjalnie przygotowanej dla nich strefie.

Mieszkańcy wspólnie z urzędnikami odbyli też spacer po terenie, którego dotyczyły konsultacje, podczas którego mogli zapoznać się z wizją rozwoju tego obszaru. W specjalnie zaaranżowanym przez gminę kinie plenerowym pokazano najpierw film promujący projekt zmian dotyczących Jarosławek, a po nim film „Narodziny gwiazdy”.

„Wysoka jakość merytoryczna konsultacji i przyjazna forma pozwoliły na faktyczny udział w podejmowaniu decyzji o przestrzeni wielu mieszkańców” – czytamy w opisie organizatorów. „Środki na te działania pochodziły z grantu dla gminy na konsultacje społeczne. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w gminie, które odbiło się szerokim echem wśród mieszkańców i lokalnych społeczności. W ramach tego samego projektu gmina organizuje też specjalistyczne szkolenia z planowania przestrzennego, spotkania i wywiady z reprezentantami swoich mieszkańców”.

Projekt jest realizowany przez Fundację WiseEuropa w partnerstwie z Fundacją Stabilo ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowa na jego realizację została podpisana z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

Zainteresowane gminy mogą również skorzystać z możliwości konsultacji na etapie przygotowywania aplikacji udziału w projekcie. Spotkanie wprowadzające z koordynatorami projektu może odbyć się w siedzibie danej gminy.

Strona www projektu: http://wise-europa.eu/wspolny-plan/

Przykłady działań realizowanych przez gminy z I edycji konkursu z 2017 r. dostępne są tu: stabilo.org.pl/wp-content/uploads/2018/11/dobre-konsultacje-dobry-plan.pdf

Serwis pap/jmk/

BRAK KOMENTARZY