Województwo warmińsko-mazurskie przygotowane do walki z koronawirusem

0
1541

Koronawirus wzbudza coraz większy niepokój w polskim społeczeństwie. Przedstawiciele polskich służb medyczno-sanitarnych uspokajają, że jesteśmy  przygotowani na walkę z tym groźnym wirusem.

Co wiemy o wirusie?

Koronawirusy to nazwa ogólna wirusów z podrodziny Coronavirinae występujących w czterech rodzajach: alfa-, beta-, delta- i gamma-. Nosicielami tych wirusów są z reguły ssaki lub ptaki. Ciężko wyhodować je w warunkach laboratoryjnych. W historii medycyny źródłem koronawirusów okazał się także człowiek, zwłaszcza w przypadku głośnej przed kilkunastoma laty epidemii wyjątkowo groźnego SARS.

Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV należy uznać te, które charakteryzują się, objawami infekcji dróg oddechowych i znacznie podwyższoną temperaturą ciała. Niepokój może wzbudzić występowanie jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego (np. kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej).

Kto może mieć powody do obaw?

Oczywiście wszystko to musi mieć związek z odbytą podróżą lub zamieszkiwaniem w Chinach, w prowincjach, w których występują zachorowania wywołane nowym koronawirusem, w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby. Jeżeli mieliśmy kontakt z osobami zarażonymi i odczuwamy podobne objawy, to  powinny one  wzbudzić nasze zaniepokojenie.

Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego. Pacjent taki powinien być natychmiast izolowany i wyposażony w środki ochrony dróg oddechowych.     W razie potrzeby konieczna jest konsultacja podejrzanych przypadków ze specjalistą w zakresie chorób zakaźnych lub pulmonologii.

Województwo warmińsko-mazurskie jest przygotowane na wirusa

Pracujemy tak, jak wszystkie województwa. Informacje, które otrzymujemy od Głównego Inspektora Sanitarnego, przekazujemy do szpitali. Są też nasze szczegółowe instrukcje postępowania. One w dużej mierze opierają się na tym, co było w 2014 roku. Powstawały one na bazie Eboli. Tryb postępowania jest podobny, ale zagrożenie znacznie mniejsze. Bardzo ważny jest przepływ informacji, ponieważ wtedy możemy szybko podjąć działania– powiedziała mgr piel. Barbara Plewik, Kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Osoby, u których było ryzyko, że są zarażone, od razu są kontrolowane.- W naszym regionie były 34 osoby objęte nadzorem, a te dane zbieramy codziennie. Jeżeli tylko ktoś miał potencjalny kontakt z tym wirusem, to od razu to sprawdzamy. Uczulamy, żeby osoby objęte kwarantanną domową, nie poruszały się nigdzie w ciągu 14 dni. Nawet, jeżeli teraz się nie ma tych objawów, to mogą one prędzej czy później wystąpić. Jak Polacy będą odpowiedzialni, to spokojnie jesteśmy w stanie to wszystko ogarnąć – dodaje mgr piel. Barbara Plewik.

Podejrzenia o zakażenie wirusem w regionie

W ostatnim czasie było kilka przypadków w naszym regionie, kiedy nie było pewności, czy osoba nie jest zarażona. W Elblągu mężczyzna, który niedawno wrócił z Chin, zgłosił się do jednej z przychodni, ponieważ źle się czuł. Okazało się, że nie ma koronawirusa, tylko lekką odmianę grypy. W Olsztynie natomiast kobieta, która wróciła z Tajlandii zgłosiła się z objawami infekcji dróg oddechowych. Lekarze zdecydowali się skierować ją na Oddział Zakaźny Szpitala w Ostródzie. Próbki jej badań zostały przekazane do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Ostatecznie okazało, że nie jest ona zarażona.

Pięć oddziałów zakaźnych

W województwie warmińsko-mazurskim mamy pięć oddziałów, na których mogą być leczone choroby zakaźne u ludzi w przypadku epidemii. Jest to Oddział Chorób Zakaźnych w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie (23 miejsca na oddziale), Odział Chorób Zakaźnych z pododdziałem hepatologicznym w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu (25 miejsc na oddziale), Oddział Chorób Zakaźnych w „Szpitali Giżyckim” (27 miejsc na oddziale), Oddział Obserwacyjno-Zakaźny w Szpitalu Powiatowym w Piszu. (11 miejsc na oddziale) i Oddział Pediatryczny Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie (18 miejsc na oddziale).

Zarówno wskazane podmioty lecznicze jak i lekarze specjaliści są przygotowani na przyjęcie pacjenta z potwierdzonym zakażeniem wirusem. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana za pośrednictwem Koordynatora Ratownictwa Medycznego oraz Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – dodała Anna Krakowińska, Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

W Chinach jest już ponad 40 tysięcy potwierdzonych przypadków koronawirusa. Z powodu choroby zmarło już ponad 900 osób. Poza Chinami jest ponad 300 przypadków koronawirusa w 24 różnych krajach. Z powodu choroby poza Chinami zmarły dwie osoby. Dane te jednak bardzo szybko się zmieniają.

 

BRAK KOMENTARZY