Wojewoda warmińsko-mazurski uchylił dwie uchwały Rady Miejskiej w Dobrym Mieście.Pracownicy w niepewności

0
3282
Likwidacja dobromiejskiego OSiR-u przykładem niekompetencji i braku znajomości samorządowego prawa prez władze gminy oraz slabości, z kilku wyjątkami, radnych w obecnej kadencji oraz złej jakości stanowionego prawa

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dobrym Mieście jednak  nie został zlikwidowany. Wojewoda Warmińsko-Mazurski nie zatwierdził uchwały, przegłosowanej przez Radę Miejską w Dobrym Mieście o likwidacji OSiR-u, uchylając jednocześnie drugą uchwałę podjętą przez radnych, na tej samej sesji, o powołaniu nowej instytucji Centrum Kulturalno-Bibliotecznego i Sportowego, ze względu na wady prawne. 

Likwidacji OSiR-u nie ma i wracamy do punktu wyjścia. Została stwierdzona nieważność zarówno jednej jak i drugiej uchwały. Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia, ale już poszło do podpisu więc zapewne dzisiaj zostanie podpisane – powiedziała Elżbieta Sobańska, Dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Przypomnijmy, że po likwidacji OSiR-u jego zadania miały zostać przypisane do Centrum Kulturalno-Bibliotecznego i Sportowego. Okazało się, że łączenie zadań kultury i sportu jest niezgodne z prawem. W sposób nieuprawniony połączono zadania instytucji kultury i sportu. Jest to niedopuszczalne. Oba podmioty wykonują zadania finansowane z dwóch różnych źródel w budżecie i m.in. dlatego nie można łączyć ich zadań.Dodatkowo jednostka kultury nie może prowadzić działalności niezwiązanej z kulturą. Uchwałę do głosowania na sesji przedłożył Radzie Miejskiej burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski, który wspierany wypowiedziami na sesji starosty olsztyńskiego Andrzeja Abako, przekonywał radnych o  potrzebie likwidacji OSiR-u.Obaj panowie argumentowali,że jeżeli radni nie zlikwidują ośrodka zabraknie pieniedzy na inwestycje m.in. budowę ścieżki rowerowej i przebudowę drogi Knopin-Swobodna.

W związku z tym, że zakwestionowaliśmy powstanie nowej jednostki, to uchwała w sprawie likwidacji OSiR-u stanowiąca o przekazaniu mienia OSiR-u i pracowników stała się bezprzedmiotowa.Dlatego została stwierdzona nieważność – dodaje Elżbieta Sobańska.

Władze gminy Dobre Miasto nie zamierzają zaskarżać tej decyzji.- Skutek zostanie wywołany w momencie, kiedy rozstrzygnięcie wpłynie do Urzędu Gminy, a stanie się to zapewne jutro i wtedy wróci OSiR. Rada może złożyć skargę, ale z tego co wiem, nie zamierza tego zrobić, tylko będzie się starać to procedować w inny sposób – kończy Elżbieta Sobańska.

Pracownicy OSiR-u w głębokim stresie 

Na początku czerwca br. załoga dobromiejskiego ośrodka, w sumie 25 osób, otrzymali pisma powiadamiające ich o przejściu z dniem 1 lipca br. do nowej jednostki,która miała powstać po likwidacji OSiR-u, czyli Centrum Kulturalno-Bibliotecznego i Sportu. Pod koniec czerwca br. otrzymali kolejne pismo,że jednak wszystko zostaje po staremu i nadal pomimo podjętej uchwały Rady Miejskiej w Dobrym Mieście  o likwidacji OSiR-u od 1 lipca pozostają nadal pracownikami zlikwidowanej jednostki,czyli OSiR-u.Nieoficjalnie wiemy, że załoga dobromiejskiego OSiR-u jest strasznie zestresowana i sfrustrowana całą sytuacją.W kilku przypadkach pracownicy w trosce o swoje zdrowie skorzystali z porady lekarza .

Podstawowymi trudnościami w ostatnim czasie jest brak jasności, kto za co odpowiada w zlikwidowanej, albo działającej   firmie, jakiej pieczątki mają używać pracownicy na biletach na basen i fakturach za usługi w domkach nad jeziorem Limajno oraz pozostałych świadczonych usługach. Większość martwi się o swoją przyszłość i utrzymanie rodzin, bo sprawa likwidacji OsiR-u została podobno przełożona na jesień tego roku.

BRAK KOMENTARZY