Wnioski w programie “Mój prąd”, można składać również przez internet

0
586

Minął miesiąc odkąd Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło  najnowszą e-usługę, czyli możliwość złożenia online wniosku o dofinansowanie w programie „Mój prąd”. Skorzystało z niej już ponad dwa tysiące osób.

Jeszcze niedawno wniosek o dofinansowanie w programie „Mój prąd” można było złożyć na dwa sposoby – oba „tradycyjne”. Pierwszy – to wizyta w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i osobiste złożenie tam papierowej wersji wniosku. Drugi – przesłanie dokumentów pocztą lub kurierem na adres Funduszu. 21 października uruchomiliśmy możliwość przesłania wniosku przez internet.

Coraz popularniejsza

Zainteresowanie naszą e-usługą pokazuje, że wiele osób na nią czekało. Tylko od dnia jej uruchomienia do końca października z nowej możliwości skorzystało 550 osób. Do dziś do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło niemal dwa tysiące elektronicznych wniosków. To świetny wynik – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój prąd” trwa od 30 sierpnia. Łącznie do NFOŚiGW wpłynęło ponad dziewięć tysięcy wniosków. Coraz większa ich część to wnioski złożone elektronicznie (2152 wniosków).

Nabór wniosków w pierwszym naborze trwa do 20 grudnia (lub do wyczerpania alokacji środków). Kolejny nabór planowany od początku 2020 roku.

Aby online złożyć wniosek o dofinansowanie potrzebujemy jedynie profilu zaufanego lub e-dowodu Załatwienie tej sprawy zajmuje tylko kilka minut – tłumaczy szef MC.

„Mój Prąd” to prawdopodobnie największy w Europie program dedykowany finansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) dla osób fizycznych. To miliard złotych na rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej (np. niewielkiej elektrowni słonecznej).

Oferowane dofinansowanie w formie dotacji pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Przy dostępnym budżecie i założonym poziomie wsparcia może to pozwolić na dofinansowanie nawet 200 tysięcy instalacji, które pozwolą wygenerować nawet 1 TWh zielonej energii.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

BRAK KOMENTARZY