Wizyta przedstawicieli departamentu Côtes d’Armor w regionie

0
1979

Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie działań na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych oraz systemu wsparcia dla osób starszych w naszym województwie.

Wizytę rozpoczęło oficjalne spotkanie delegacji francuskiej z Wiolettą Śląską-Zyśk, wicemarszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Z kolei Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej zaprezentowała Strategię polityki społecznej województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2020 oraz realizowane aktualnie w województwie działania na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych.

Stronę francuską reprezentowali Anne SIMON – kierownik wydziału Towarzyszenie Starzenia się w ośrodkach pomocy (EPAD – ośrodek pomocy oferujący zakwaterowanie dla osób starszych, niesamodzielnych, EHPA – ośrodek pomocy oferujący zakwaterowanie dla osób starszych samodzielnych); Christelle COLLET – kierownik wydziału Towarzyszenie osobom w domach niezależnie od wieku, na wszystkich etapach oraz członek grupy roboczej mającej na celu zreformowanie polityki społecznej Rady Departamentu ; Daniel Macé – dyrektor generalny Rady Departamentu ds. polityki spolecznej, aktualnie, doradca specjalny Przewodniczacego Rady, Pana Alain Cadec ds. Reformy polityki społecznej ; Catherine Gallardon – dyrektorka DiPOMMS (dyrekcja zajmująca się m.in nadzorowaniem ośrodków społeczno-medycznych w departamencie) oraz Anna Planchais – przedstawiciel Rady Departamentu Côtes d’Armor.

Po wydarzeniu goście rozpoczęli część praktyczną swego pobytu – wizyty w placówkach i instytucjach działających w obszarze bezpośredniego wsparcia osób niepełnosprawnych i seniorów.

W Biskupcu odwiedzono placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu, m.in. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Zakład Aktywności Zawodowej. Głównym celem Stowarzyszenia jest działanie wspomagające i stymulujące rozwój dziecka z niepełnosprawnością intelektualną, integracja społeczna i zawodowa młodzieży jak również przygotowanie do zawodu i zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Zakładzie Aktywności Zawodowej.

Drugiego dnia wizyty członkowie delegacji udali się do Zespołu Palcówek Edukacyjnych w Olsztynie, w skład którego wchodzą: Przedszkole Publiczne z Oddziałem Integracyjnymi, Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Niepełnosprawnością Ruchową, Upośledzeniem Umysłowym, Niepełnosprawnościami Sprzężonymi i Autyzmem, Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi, Gimnazjum Dla Uczniów z Autyzmem, Sprzężonymi Niepełnosprawnościami oraz z Upośledzeniem Umysłowym w Stopniu Umiarkowanym lub Znacznym. Tego samego dnia delegacja francuska miała również okazję zapoznać się z działalnością Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Barcza w Olsztynie.

Miłym przerywnikiem w pracy było popołudniowe zwiedzanie zamku kapituły warmińskiej, gdzie przewodnik zapoznał gości z historia miasta, obiektu oraz aktualnych wystaw eksponowanych w Muzeum Warmii i Mazur. Wizyta w Ostródzie składała się ze spotkania z Andrzejem Wiczkowskim, starostą ostródzkim, a następnie udano się do kilku placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Ostródzie, w tym: Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kajkowie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostródzie oraz Zakładu Aktywności Zawodowej. Goście odwiedzili również Rodzinny Dom Pomocy „Leoniszki” w Samborowie –stacjonarnej placówce dla osób starszych i niesamodzielnych. Strona francuska wraz z przewodnikiem zwiedziła Zamek Krzyżacki oraz odbyła spacer nabrzeżem Jeziora Drwęckiego.

Ostatniego dnia przedstawiciele Departamentu Côtes d’Armor wizytowali siedzibę Miejskiego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, gdzie zaprezentowano działania podejmowane przez MOPS na rzecz osób starszych. Następnie goście odwiedzili Dzienny Dom Pomocy Społecznej dla osób chorych na cukrzycę oraz Dzienny Dom Pomocy Społecznej ”Nasz Dom” przy ul. Świtezianki, będący najdłużej działającą tego typu placówką w województwie warmińsko-mazurskim. Głównym celem tych podmiotów jest aktywizacja seniorów mająca na celu stworzenie warunków do ich dalszego funkcjonowania w lokalnym środowisku.

Następnym punktem programu była wizyta w Rodzinnym Domu Pomocy „Senior” w Olsztynie, gdzie serdeczną atmosferę i profesjonalną opiekę mogą znaleźć osoby, które z racji starszego wieku nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować we własnym domu, a rodzina z różnych względów nie może bliskiej osobie zapewnić całodobowej opieki. Ostatnim punktem wizyty w województwie warmińsko-mazurskim była wizyta w Domu Pomocy Społecznej „Laurentius” w Olsztynie.

Zarówno strona polska jak i francuska przywiązuje dużą wagę do wzajemnych wizyt studyjnych specjalistów działających w obszarze wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podczas podsumowania wizyty podkreślano potrzebę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, które mogą przełożyć się na budowanie nowej jakości pracy zarówno w placówkach pomocowych jak i w pracy środowiskowej.

źródło: porta.warmia.mazury.pl

BRAK KOMENTARZY