Większe fundusze z budżetu gminy Dobre Miasto dla organizacji pozarządowych

0
3103

W grudniu ubiegłego roku Urząd Miejski w Dobrym Mieście  ogłosił dwa konkursy dla organizacji pozarządowych o wsparcie realizacji zadań publicznych. Oferty można było składać na początku stycznia 2017 r. Komisja Konkursowa dokonała już oceny wniosków i przedstawiła burmistrzowi do zatwierdzenia propozycję rozdziału środków dla wnioskujących stowarzyszeń.

Pierwszy konkurs dotyczył ofert , związanych z realizacją programów edukacyjnych i pobudzania aktywności lokalnej poprzez prowadzenie Centrum Aktywności Wiejskiej, czyli świetlic wiejskich. –Ponieważ prowadzenie Centrum Aktywności Wiejskiej zostało wpisane do wieloletniego programu współpracy Gminy Dobre Miasto z organizacjami pozarządowymi na lata 2015-2018, osiem stowarzyszeń  ma podpisane umowy wieloletnie- wyjaśnia  Marta Kurtiak, Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego i Funduszy Europejskich. Mimo to ogłaszamy konkursy, ponieważ pojawiają się nowe stowarzyszenia, które chcą prowadzić działania świetlicowe. Umowy z tymi stowarzyszeniami zostaną podpisane na dwa lata.

Drugi konkurs dotyczył  pozostałych ośmiu obszarów, które są ujęte w Rocznym Programie Współpracy  Miasta z Organizacjami Pozarządowymi : prowadzenia zajęć z wykorzystaniem oferty basenu, rozwijania aktywności sportowej, promocji Gminy Dobre Miasto poprzez działania w zakresie organizacji imprez kulturalno- edukacyjnych, działań o charakterze kulturalno- edukacyjnym, wspierających rozwój zainteresowań społeczności lokalnej. Jako nowe zadanie pojawiła się ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, ponieważ na terenie gminy funkcjonują stowarzyszenia, zainteresowane tego typu działalnością. Następne obszary, to działania prewencyjne i edukacyjne w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i ochrony zwierząt, promocja Dobrego Miasta poprzez sporty motorowe oraz działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i profilaktyki bezpiecznych zachowań. –Wpłynęło 35 ofert. To bardzo dużo. W związku z tym kwota zapotrzebowania mocno przewyższyła zaplanowane środkimówi Marta Kurtiak. Na 2017 rok zabezpieczono w budżecie  dla organizacji pozarządowych 416 500 złotych, tymczasem wnioskowana kwota ze wszystkich ofert to prawie 580 000 zł. Na terenie gminy Dobre Miasto mamy około czterdziestu, prężnie działających stowarzyszeń. Trzecia ich część funkcjonuje na terenach wiejskich. Nic więc dziwnego, że co roku zabezpieczamy coraz wyższą kwotę na ich działalność. W ubiegłym roku na przykład było to 380 000 zł. Nasze stowarzyszenia poszukują środków finansowych także poza budżetem gminy. Biorą udział w konkursach ofert , ogłaszanych w powiecie i w województwie, a także za pośrednictwem „Warmińskiego  zakątka”. Jest to dla nas sygnał, że organizacje te są bardzo aktywne i chcą się rozwijać – ocenia Marta Kurtiak.

Marta Kurtiak ,Kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego i Funduszy Europejskich UM w Dobrym Mieście

Komisja Konkursowa  przyznała dofinansowanie wszystkim wnioskującym stowarzyszeniom, chociaż zmuszona był dokonać pewnych cięć. W najbliższym czasie zostaną podpisane umowy, ponieważ większość stowarzyszeń rozpocznie realizację swoich projektów od lutego, a zakończy w grudniu. Tylko kilka zadań ma krótki termin realizacji. Wiele z nich jest skierowanych nie tylko do członków stowarzyszeń, ale odpowiadają na potrzeby wielu mieszkańców gminy. Przykładem mogą być oferty chóru „Concordia”, Dobromiejskiego Klubu Sportowego, a także Grupy Historycznej „Guttstadt”. Wszyscy chętni mogą też wziąć udział w imprezie pod nazwą „Dzień integracji”, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.  Stowarzyszenia chętnie wpisują do swoich statutów działania integracyjne, kulturalne, skierowane nie tylko do swoich członków, dzięki czemu mają większe możliwości sięgania po środki. Działalność dobromiejskich stowarzyszeń powinna być bardzo widoczna w 2017 roku zwłaszcza, że mogą także skorzystać z możliwości tzw. szybkiej dotacji, bez konieczności stawania w konkursie.

rad

BRAK KOMENTARZY