W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono promesy w ramach programów Maluch+ oraz Senior+

0
244
Od lewej: Poseł Jerzy Gosiewski, wojewoda Artur Chojecki , wiceminister Marcin Zieleniecki, Aneta Wiecha - Wasiluk i Dorota Kałudzińska, odpowiednio dyrektor i zastępca ZUS Oddział w Olsztynie

Dzisiaj w Olsztynie gościł wiceminister Marcin Zieleniecki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Miało to związek z wręczeniem promes dofinansowania dla przedstawicieli jednostek samorządowych w ramach Maluch+ oraz Senior+.

6 mln zł na rozwój i utrzymanie miejsc opieki dzięki Maluch+ w roku 2019 trafi do województwa warmińsko-mazurskiego. Utworzonych zostanie 363 nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dofinansowanych zostanie 1657 już funkcjonujących miejsc opieki, w tym 5 miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Nowe żłobki powstaną w Kisielicach i Pieckach. W tych miejscach obecnie, nie funkcjonuje miejsce, w którym dzieci do trzeciego roku życia mogły mieć zapewnioną opiekę. Oczywiście znajdą się także środki na utrzymanie istniejących już miejsc opieki. Na ten cel na Warmii i Mazurach dofinansowanie wyniesie 2,4 mln złotych.

Program Maluch+ umożliwia rodzicom harmonijny powrót do pracy. Ten powrót nie byłby możliwy, gdyby nie powstały miejsca, w których rodzice mogą pozostawiać swoje dzieci – powiedział wiceminister Marcin Zieleniecki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jeżeli chodzi o program Senior+, to w 2019 roku powstanie w województwie warmińsko-mazurskim 14 placówek dla osób starszych, z tego trzy domy i jedenaście klubów seniora. Z nowych miejsc wypoczynku będą mogli korzystać seniorzy z Giżycka, Świętajna, Purdy, Iławy, Dąbrówna, Kisielic, Starych Juch, Rybna, Olsztyna, Milejewa, Gietrzwałdu, Olecka, Działdowa i Rybna.

W sumie przybędą w regionie 303 nowe miejsca dla seniorów. W ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+ samorządy z Warmii  i Mazur otrzymają 3,3 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych.

Poruszony został także temat nowego programu Mama 4 plus- Jest to uhonorowanie trudu, związanego z wychowaniem co najmniej czwórki dzieci. Często wpływało to, na ograniczenie zawodowe kobiet, a to powodowało, że emerytury były bardzo niskie. Program ten przyznaje takim kobietom prawo do najniższego świadczenia emerytalnego – dodaje wiceminister Marcin Zieleniecki.

ZUS w Olsztynie i Elblągu wydał już 160 pozytywnych decyzji dotyczących świadczenia z programu Mama 4 plus.

Wojewoda Artur Chojecki pogratulował wszystkim przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego, którzy otrzymali dofinansowanie, a także wyraził nadzieję, że coraz więcej samorządów będzie korzystać z rządowych programów. Następnie wraz z wiceministrem  Marcinem Zielenieckim wręczył, wspomniane wcześniej, promesy.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY