W Olsztynie złożono kwiaty, aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

0
154

Przy pomniku Armii Krajowej w Olsztynie złożono kwiaty. W ten sposób uczczono Żołnierzy Wyklętych. 

Składamy dzisiaj kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, ponieważ to ci żołnierze, jak i żołnierze niezłomni po zakończeniu operacji wojennych w maju 1945 roku, prowadzili dalej walkę o niepodległość naszego kraju. Walczyli o to, żebyśmy my dzisiaj byli wolni, żebyśmy żyli w demokratycznym kraju i abyśmy mogli spokojnie przekraczać granice. Słowa Bóg, Honor i Ojczyzna, zawsze przyświecały im, w ich postępowaniu, dlatego w dzisiejszych czasach, nie możemy o tych ludziach zapominać– powiedział Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

1 marca w Polsce uznany jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na dowódcach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Trzeba przywrócić pamięci, sporą część naszej historii. Tej historii, którą próbowano zakłamać, zakopać czy zniszczyć. Taki dzień, jak ten dzisiejszy służy temu, żeby wymienić bohaterów z imienia i nazwiska, a także przywrócić etos walki bohaterów z tamtych lat – powiedział Maciej Prażmo, prezes zarządu głównego Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W tym roku w Olsztynie nie zdecydowano się zorganizować większych uroczystości –  Co roku organizowaliśmy taką uroczystość, natomiast w ubiegłym roku wydarzyły się pewne sytuacje, które sprawiły, że w tym roku olsztyńskich obchodów nie ma. Moi weterani, których jestem przekaźnikiem, zdecydowali, że nie będziemy ich organizować. Wojewódzkie obchody natomiast zorganizowane zostały w Orzyszu– dodał Maciej Prażmo.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY