W kolejnych miastach w regionie możliwe referenda

1
515
Mieszkańcy dosyć szybko po ostatnich wyborach samorządowych powiedzieli włodarzom: sprawdzamy

Po ostatnich wyborach samorządowych w wielu samorządach mieszkańcy chcą zmieniać wybranych przedstawicieli do lokalnych władz, a  referendum stało się bardzo popularnym narzędziem realizacji tego celu.

Grupa mieszkańców w Kętrzynie złożyła powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum gminnego w celu odwołania Ryszarda Niedziółki ze stanowiska burmistrza. Powiadomienie w Urzędzie Miasta w Kętrzynie i do Komisarza Wyborczego złożył pełnomocnik grupy referendalnej, Stanisław Kulas.

Głównym zarzutem grupy referendalnej jest fakt drastycznej podwyżki cen za odbiór odpadów komunalnych. Obecnie stawka ta wynosi aż 32 złote miesięcznie od mieszkańca. Według inicjatorów referendum, nie ma żadnych przesłanek, żeby tak drastycznie cenę podnieść. Wśród zarzutów jest także, złe zarządzanie miastem, nieprawidłowe obsadzanie miejskich stanowisk, czy powiększenie długu miasta.

Grupa mieszkańców chce odwołać burmistrza Ryszarda Niedziółkę fot. UM Kętrzyn

Sprawa może mieć jednak drugie dno. Pełnomocnik grupy referendalnej Stanisław Kulas był dyrektorem ds. komunalnych w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej „Komunalnik”. Jest to spółka miejska, a pełnomocnik został zatrudniony na to stanowisko podczas kadencji poprzedniego burmistrza Krzysztofa Hećmana. Gdy burmistrzem został Ryszard Niedziółka, to stanowisko zostało zlikwidowane.Do rozpisania referendum inicjatorzy muszą zebrać w 60 dni ponad dwa tysiące podpisów.

Mieszkańcy zarzucają burmistrzowi Kazimierzowi Kiejdo, że zatruwa miasto. Sprawa dotyczy umów podpisanych przez burmistrza na rekultywację wysypiska odpadów w kolonii Żugienie- Pieniężno. Mieszkańcy uważają, że składowisko odpadów i czynności na nim wykonywane, mają wpływ na zanieczyszczenie środowiska, a następnie mogą się przełożyć na gorszy stan zdrowia. Władze miasta zapowiedziały, że już tą sprawą się zajęły, ale nie przekonało to mieszkańców. Zwolennicy przeprowadzenia referendum w Pieniężnie muszą zebrać 600 podpisów od mieszkańców.

Kazimierz Kiejdo burmistrz Pieniężna fot. Gmina Pieniężno

Coraz więcej mieszkańców jest niezadowolonych z rządów swoich włodarzy po ostatnich wyborach samorządowych. Najpierw taka sytuacja miała miejsce w Ostródzie, następnie w Olsztynie, a teraz Kętrzynie i Pieniężnie. Referendalna fala zatacza coraz większe kręgi i wydaje się, że wkrótce zostaną ogłoszone kolejne inicjatywy referendalne w naszym regionie.

 

1 KOMENTARZ

  1. Dopiero co zakończyła się kontrola WIOŚ w oczyszczalni ścieków w Pieniężnie. To dopiero jest bomba ekologiczna. Każdego dnia wypływa z tej oczyszczalni do Wałszy setki metrów sześciennych ścieków. A przecież zaraz za oczyszczalnią jest rezerwat. o tym Burmistrz milczy, a mieszkańców szczuje na prywatną firmę, bo tak mu pasuje do ratowania się przed usunięciem ze stołka.

Comments are closed.