Urzędy Miasta w Olsztynie i Ełku przetestowały e-dowód

0
178

Urzędnicy w sumie 34 urzędów miast i gmin z całej Polski wzięli udział w kolejnej turze testów wydawania dowodu z warstwą elektroniczną. E-dowody testowane były m.in. w Olsztynie i Ełku.

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Zanim się to stanie urzędnicy w całej Polsce testują cały proces od wnioskowania do wydania po użycie e-dowodu. Aktualizowane jest oprogramowanie na stacjach roboczych; sprawdzane czytniki do wydawania dokumentu.

Ostatnia faza testów przeprowadzona została w 34 urzędach m.in. Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze.

„Przed wydaniem pierwszych e-dowodów sprawdzamy działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on używany” – wyjaśnia Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

W ocenie ministra kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu w nowymi dokumentami. „Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu” – podkreśla Zagórski.

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o nie będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody – w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Źródło: PAP/Własne

BRAK KOMENTARZY