Urzędnicy na nowo. Nowa uchwała PKW w sprawie urzędników wyborczych

0
584

Kandydat zgłoszony do pełnienia funkcji urzędnika wyborczego w danej gminie może zostać powołany, za jego zgodą, do pełnienia tej funkcji w innej gminie – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej

PKW przyjęła uchwałę w sprawie określenia liczby, trybu i warunków powoływania urzędników wyborczych, która zastąpiła obowiązujący od 19 lutego br. dokument w tej sprawie.

“Kandydat zgłoszony do pełnienia funkcji urzędnika wyborczego w danej gminie może zostać powołany, za jego zgodą, do pełnienia tej funkcji w innej gminie” – czytamy w uchwale.

Nie zmieniła się określona w dokumencie liczba urzędników wyborczych. Tak jak w dotychczas, w gminach do 50 tys. mieszkańców będzie jeden urzędnik wyborczy, w gminach do 200 tys., mieszkańców – dwóch, a w gminach powyżej 200 tys. mieszkańców – trzech.

Nowa uchwała PKW odzwierciedla natomiast zapisy nowelizacji Kodeksu wyborczego, która rozszerzyła krąg osób mogących pełnić funkcję urzędnika wyborczego. Zgodnie z nowymi zasadami na urzędników wyborczych będą mogły być powołane poza pracownikami urzędów obsługujących organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych także inne osoby mające co najmniej 5-letni staż pracy w tych urzędach lub ich jednostkach. Chodzi tu o byłych pracowników tych urzędów.

“Oryginał świadectwa pracy lub innego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie w urzędzie lub jednostce (…) przez okres co najmniej 5 lat, należy przedłożyć do wglądu dyrektorowi właściwej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, który potwierdza ten fakt na zgłoszeniu ” – napisano w uchwale.

Dodano, że przy powoływaniu urzędników wyborczych Szef Krajowego Biura Wyborczego bierze pod uwagę doświadczenie kandydata w organizacji wyborów oraz wykonywanie innych zadań, w których niezbędna była znajomość przepisów Kodeksu wyborczego.

Według stanu na 6 lipca br. powołanych zostało 2359 urzędników wyborczych, nadal brakowało ich w 226 gminach.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY