Urlop dla wójta

0
2055
Osoba wyznaczona przez wójta lub sekretarz ma prawo i obowiązek wysłać go na urlop wypoczynkowy. Nieudzielenie urlopu jest wykroczeniem.

Czynności z zakresu prawa pracy związane z udzielaniem urlopu wójtowi wykonuje wyznaczona przez niego osoba zastępująca lub sekretarz gminy. Stosownie do przepisów Kodeksu pracy (art. 152) pracownicy – w tym wójt, burmistrz, prezydent miasta – w trakcie trwania zatrudnienia mają prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego.

Departament Prawny Państwowej Inspekcji Pracy w analizie prawnej zwrócił uwagę, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

„W przypadku niewykorzystania urlopu w ciągu roku kalendarzowego osoba wyznaczona przez wójta ma prawo i obowiązek wysłać go na urlop w terminie do 30 września następnego roku” – podkreślono w opinii prawnej PIP.

W dokumencie wskazano, że nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego jest wykroczeniem z Kodeksu pracy (art. 282 § 1 pkt 2) zagrożonym karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. W praktyce wykroczenia tego może dopuścić się tylko pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, na której spoczywa obowiązek realizowania praw pracowniczych wymienionych w tym przepisie.

Jak zaznaczono, w odniesieniu do burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, będzie to osoba wyznaczona przez burmistrza (wójta, prezydenta miasta) w trybie ustawy o pracownikach samorządowych. W przypadku niewyznaczenia takiej osoby odpowiedzialność spoczywać będzie na sekretarzu gminy.

kic/PAP

BRAK KOMENTARZY