Twój szpik może uratować życie

0
110

Paweł z Olsztyna potrzebuje „bliźniaka genetycznego”, którego szpik kostny uratuje mu życie. Ale potencjalni dawcy ze stolicy Warmii i Mazur mogą dać przyszłość także wielu innym osobom.

W następnym tygodniu rusza wielka akcja rejestracji dawców szpiku kostnego. Wpisać się do bazy będzie można w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim oraz podczas finału przedsięwzięcia w Centrum Handlowym Aura.

Młody olsztynianin, Paweł, i jego rodzina dowiedzieli się o chorobie – białaczce mieloblastycznej – w 2016 roku. Wówczas przeszczep od jego starszej siostry okazał się skuteczny. Teraz jednak ponownie potrzebuje wsparcia, tym razem niespokrewnionego dawcy.

– Gdy przyszły pierwsze wyniki, myślałam, że to wyrok – mówi mama Pawła, Wioletta Reszka. – Paweł jest twarzą tej akcji, mam nadzieję, że będzie dla wielu inspiracją, by się zarejestrować. Najpiękniejsze w tym przedsięwzięciu jest to, że dzięki temu rodzi się szansa uratować wiele ludzkich istnień.

Do przedsięwzięcia włączyły się już trzy olsztyńskie szkoły. Uczniowie zgłosili się też do obsługi punktów rejestracji potencjalnych dawców. Młodzież kolportuje też plakaty i ulotki w pobliskich instytucjach.

– Bardzo chętnie włączyliśmy do tej akcji – mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. – Przez pomoc Pawełkowi chcemy pomóc wszystkim tego potrzebującym. Niezwykle istotne jest, by takie działania nie były jednorazowe, a ich przesłanie trafiało do jak największej liczby osób.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Fundacji DKMS.

– Zachęcamy do rejestracji w bazie dawców szpiku – mówi Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS. – Rejestracja jest bezpłatna i trwa tylko 10 minut. Dla potencjalnych dawców to tylko 10 minut, ale dla chorych to może być całe życie.

Dzień Dawcy Szpiku w Olsztynie w Urzędzie Wojewódzkim przy al. Piłsudskiego między 11 a 14 grudnia (środa-sobota, godz. 9:00-15:00), a finał akcji w Centrum Aura Olsztyna w niedzielę (15 grudnia) między 10:00 a 16:00. Każdego z tych dni można przyjść i zostać potencjalnym dawcą.

W bazie Fundacji DKMS jest zarejestrowanych ponad 11,5 tys. olsztynian. Dotychczas 82 z nich zostało dawcami.

BRAK KOMENTARZY