Tragiczny weekend na drogach Warmii i Mazur

0
611

Nadmierna prędkość, lekceważenie przepisów, wypity alkohol, lekkomyślność, brawura, przecenianie własnych umiejętności i możliwości prowadzonego pojazdu – to najczęstsze przyczyny niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Niestety w miniony weekend nie brakowało ich na drogach Warmii i Mazur i niestety dwa z nich skończyły się tragicznie.

Bartoszyce

W piątek (12.04.2019) wieczorem policjanci z Bisztynka chcąc zatrzymać do kontroli drogowej kierującego Audi 80 użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Siedzący za kierownicą mężczyzna zignorował wezwanie policjantów i zaczął uciekać, jednak szybko stracił kontrolę nad autem i zatrzymał się na słupie oświetleniowym na jednej z ulic Bisztynka. Szybko okazało się, że powodem jego ucieczki był alkohol. 23–latek miał go 1,2 promila w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańca gminy Bisztynek, które miał od 4 lat. 23–latek odpowie za dwa przestępstwa i wykroczenie.

Działdowo

W piątkowy (12.04.2019) wieczór na drodze wojewódzkiej nr 544 w miejscowości Kisiny, na wysokości stacji paliw, doszło do zderzenia trzech pojazdów osobowych. Prowadzący czynności na miejscu zdarzenia policjanci ruchu drogowego wstępnie ustalili, że do zdarzenia doszło wskutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze przez kierowcę pojazdu marki Citroen. Kierujący autem mieszkaniec gminy Działdowo jadąc z Działdowa w kierunku Mławy nie dostosował prędkości do warunków drogowych i uderzył w bok jadącego z przeciwnej strony pojazdu marki Hyundai, a następnie w oczekujący na skręt w lewo pojazd marki Peugeot. W wyniku uderzenia Hyundai wjechał do przydrożnego rowu. Poszkodowani w zdarzeniu to mieszkańcy Działdowa. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi i nie odnieśli poważnych obrażeń. Kierującemu Citroenem policjanci zatrzymali dokument prawa jazdy i sporządzili wobec niego dokumentację do sądu z wnioskiem o ukaranie. Z uwagi na uszkodzenia pokolizyjne uczestniczących w zdarzeniu pojazdów policjanci zatrzymali również ich dowody rejestracyjne. Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym kierujący Citroenem 38-letni mieszkaniec gminy Działdowo poniesie odpowiedzialność przed sądem.

Iława

W piątek (12.04.2019) policjanci z iławskiego ruchu drogowego zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym. Funkcjonariusze ustalili, że 26–latek kierujący fordem najprawdopodobniej nie zachował należytej ostrożności podczas wykonywania manewru wyprzedzania (wykonywanego na oznakowanym skrzyżowaniu) i doprowadził do zderzenia z ciągnikiem rolniczym, skręcającym w lewo. 26–latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem.

Natomiast w sobotę (13.04.2019) po godz. 20:00 na jednej z iławskich ulic policjanci ruchu drogowego zauważyli kierującego samochodem osobowym Chery Kimo. Kierowca miał problem z utrzymaniem się na jednym pasie jezdni i w pewnym momencie gwałtownie skręcił w lewo przejeżdżając dwa pasy ruchu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej, aby wyjaśnić jego nietypowe zachowanie. Policjanci sprawdzili dokumenty mężczyzny oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że przyczyną takiego zachowania 38–latka był spożyty wcześniej alkohol. Mieszkaniec Iławy kierował samochodem osobowym mając 2,4 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. 38–latek po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut. W najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Kętrzyn

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło na trasie Różanka – Wopławki w sobotę (13.04.2019) około godz. 23:40. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 22-letni mężczyzna kierujący pojazdem marki Alfa Romeo na łuku drogi zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku tego zdarzenia dwóch pasażerów – obywateli Ukrainy w wieku 23 i 30 lat – zginęło na miejscu. Kierowca oraz pasażer pojazdu – obaj obywatele Gruzji – z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala. Od 22-latka została pobrana krew, której badanie wykaże, czy w chwili wypadku mężczyzna był trzeźwy. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszystkie szczegóły i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Lidzbark Warmiński

W weekend policyjny patrol interwencyjny z Ornety otrzymał informację, że na terenie nadleśnictwa w gminie Orneta, po lesie na quadzie jeździ nieletnia osoba. We wskazanym miejscu na funkcjonariuszy czekał patrol Straży Leśnej, który przekazał im ujętego 15-latka. Jak się okazało, chłopak poruszał się na quadzie za zgodą rodziców, jednak nie mając uprawnień do kierowania tego typu pojazdem. Dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnych systemach funkcjonariusze ustalili, że czterokołowiec, którym poruszał się nastolatek, nie był ubezpieczony oraz nie posiadał ważnych badań technicznych. Policjanci przekazali zarówno pojazd jak i 15-latka rodzicom. Teraz o zachowaniu nastolatka zostanie powiadomiony sąd rodzinny i nieletnich.

Odpowiedzialności nie uniknie też 41-latek, który został zatrzymany przez lidzbarski patrol ruchu drogowego na ulicy Braniewskiej w Ornecie. Mężczyzna zwrócił uwagę funkcjonariuszy swoim stylem jazdy na czterokołowcu. Kierujący wykonywał niebezpieczne manewry jadąc całą szerokością drogi. Mieszkaniec Ornety został zatrzymany. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Niestety to nie było jedyne przewinienie 41-latka. Mężczyzna kierował quadem, który nie miał wymaganych badań technicznych. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mieszkaniec Ornety odpowie przed sądem.

Mrągowo

W niedzielę przed godz. 13:00 na DK58 doszło do zdarzenia z udziałem rowerzysty i kierowcy toyoty. Policjanci, którzy pracowali na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że uczestnik rowerowego rajdu wiodącego na tym etapie przez las wyjechał na drogę publiczną wprost pod koła auta. Nieprzytomnego mężczyznę przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Olsztynie. Na drodze wprowadzono ruch wahadłowy. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności i przyczyny wypadku.

Olecko

Tragiczny finał miało także weekendowe zdarzenie drogowe w Olecku. W sobotni wieczór 25-letni kierowca VW Golfa podczas manewru wyprzedzania zjechał na lewą stronę jezdni, stracił panowanie nad autem i uderzył czołowo w drzewo. W wyniku uderzenia i poniesionych obrażeń kierujący zmarł na miejscu, natomiast pasażer został przewieziony do Szpitala w Ełku. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają oleccy policjanci.

Ostróda

Od piątkowego popołudnia do niedzieli na terenie powiatu ostródzkiego obyło się bez wypadków drogowych. Policjanci odnotowali jedynie 5 niegroźnych kolizji drogowych. Sprawcą jednej z nich był młody kierowca, który pomimo braku miejsca i widoczności rozpoczął manewr wyprzedzania i nie skończył go prawidłowo, ponieważ uderzył w jadący z naprzeciwka inny pojazd. Zdarzenie miało miejsce w niedzielę w Starych Jabłonkach. Kierujący Oplem Astrą 20-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego prawo jazdy miał od pół roku. Zostało ono zatrzymane przez policjantów, a do sądu trafi wniosek o cofnięcie mężczyźnie uprawnień i ponowne skierowanie go na egzamin prawa jazdy. Z prawem jazdy w miniony weekend na najbliższe trzy miesiące „pożegnało się” się również 2 innych kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną  prędkość w terenie zabudowanym o 50km/h. Funkcjonariusze ponadto skontrolowali około 250 kierujących na zawartość alkoholu w organizmie. Niestety 4 z nich za kierownice swoich pojazdów wsiadło pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali również 2 kierujących, którzy poruszali się pojazdami nie mając do tego uprawnień oraz 1 kierującego, który wsiadł za stery auta mając aktywny, sądowy zakaz  kierowania wszelkimi pojazdami.

Szczytno

W sobotę po godz. 18:00 w Szczytnie na ul. Bohaterów Westerplatte funkcjonariusze zatrzymali 56-letniego mieszkańca Szczytna kierującego VW Golfem, który podczas badania wydmuchał 2 promile alkoholu. Mężczyźnie za popełnione przestępstwo zatrzymano prawo jazdy. W niedzielę przed godz. 17:00 w miejscowości Dźwierzuty na ul. Szczycieńskiej policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierowcę skody, który miał w organizmie prawie promil alkoholu. W tym przypadku również zatrzymano prawo jazdy.

Węgorzewo

W sobotę (13.04.2019) około godz. 16:00 policjanci ruchu drogowego podczas patrolowania jednej z miejscowości na terenie gminy Węgorzewo zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę kierującego ciągnikiem rolniczym. Podczas legitymowania okazało się, że za kierownicą siedzi mężczyzna, od którego czuć było alkohol. Nietrzeźwość kierowcy potwierdziło badanie alkomatem. 32-latek miał 2 promile alkoholu w organizmie. Jakby tego było mało, mieszkaniec gminy Węgorzewo kierował traktorem mimo, że nie posiadał prawa jazdy. Policjanci uniemożliwili 32-latkowi dalszą jazdę. Teraz za jazdę po alkoholu mężczyzna odpowie przed sądem. Kara, którą za takie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze przewiduje kodeks karny to 2 lata pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet na najbliższe 15 lat. Dodatkowo mężczyzna odpowie przed sądem za popełnione wykroczenie czyli brak wymaganych dokumentów.

BRAK KOMENTARZY