Tempo w śmieciach. Na przełomie roku nabrały tempa prace legislacyjne w gospodarce odpadami

0
663

Na przełomie roku nabrały tempa prace legislacyjne w gospodarce odpadami. Pod koniec grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano sześć rozporządzeń „śmieciowych”, a do konsultacji trafił projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odpadach. Nadal trwają też prace nad nowelą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 

Z końcem 2018 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano sześć nowych lub znowelizowanych rozporządzeń „odpadowych”. Pierwsze z nich to rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

Regulacja, która weszła w życie już 1 stycznia 2019 r. przedłuża terminu na dostosowanie się do wymagań wynikających tzw. „kolorowej reformy śmieciowej” wprowadzonej rozporządzeniem z dnia 29.12.2016 r. w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych i ich odbierania od właścicieli nieruchomości.

Chodzi o umożliwienie gminom zawarcia umów na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w przypadku gdy dotychczasowe umowy w tym przedmiocie zostaną rozwiązane albo wygasną przed 30 czerwca 2019 r., określających wymagania w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób niezgodny z rozporządzeniem na okres nie dłuższy niż do 1 stycznia 2020 r.

Ponadto pod koniec 2018 r. w Dzienniku Ustaw ukazały się pięć innych rozporządzeń:

– Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru formularza sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat
– Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie wzorów formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru prowadzonego w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami
– Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2018 r. w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie zasad i sposobu organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz ich delegatur.

Z kolei na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowało najnowszą wersję (z dnia 2.01.2019) projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Jak tłumaczy resort nowela wynika z konieczności pilnego doprecyzowania przepisów odnoszących się do funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), nad której utworzeniem obecnie toczą się intensywne prace.

Środowisko samorządowe nadal czeka na nową ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W sierpniu 2018 r. ruszyły konsultacje społeczne. Według pierwszej wersji projektu przepisy miały wejść w życie już 1 stycznia 2019 r. Jednak w toku konsultacji uwagi do projektu zgłosiło kilkadziesiąt organizacji, instytucji i samorządów.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY