Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano

0
2075

Tajemnice ciesiołki, czyli jak dawniej budowano? 10 lipca w skansenie w Olsztynku będzie można przekonać się składając drewnianą ścianę lub pokrywając model dachu trzciną. Będzie to także okazja do spotkania oko w oko ze szkodnikami drewna oraz drewnojadami, którym będzie można się przyjrzeć pod lupą.

Pracownicy muzeum w Olsztynku opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu, omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup, pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie oraz zaprezentują detal architektoniczny i zasady zdobienia budynków. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami, korowanie żerdzi za pomocą toporka i ośnika oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można przyjrzeć się pracy dekarza, a nawet samemu spróbować pokryć model dachu trzciną. Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką.

Zaproszeni goście pokażą i opowiedzą o swoich zawodach i pasjach: architekt Piotr Olszak opowie o projektowaniu współczesnych domów inspirowanych tradycyjnym budownictwem ludowym oraz zaprezentuje swoje projekty. Andrzej Staśkiewicz opowie o roli dziada wędrownego w kulturze i niezwykłym instrumencie, jakim jest lira korbowa, pokaże także inne proste drewniane instrumenty. Konserwator zabytków Justyna Dzieciątkowska zaprezentuje ręcznie malowane tapety inspirowane starymi wzorami oraz zaprosi na warsztaty czerpania papieru.

Najmłodsi turyści będą mogli pobawić się na drewnianym placu zabaw kopiami tradycyjnych zabawek. Dzieci będą mogły także poukładać architektoniczne puzzle, drewniane klocki i poznać tajemnice wiejskiej okiennicy.

Wszystkie działania odbędą się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku i skupione będą wokół karczmy z zajazdem z Małszewa i zagród z chałupami z Burdajn i Chojnika. Impreza odbędzie się w godz. 11:00-17:00.

Tajemnice%20ciesiołki%20fot.%20MBL-PE%20%20%20(2)

BRAK KOMENTARZY