Szykują strajk. ZNP: w ponad 80 proc. szkół odbędzie się referendum strajkowe

0
284

W ponad 80 proc. szkół odbędzie się referendum strajkowe – ocenia prezes ZNP. Organizacje związkowe „Solidarności” rozpoczynają procedury sporu zbiorowego.

ZNP

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował w radiu TOK FM, że od 79 do 85 proc. szkół i placówek weszło w spór zbiorowy z pracodawcami, zgłaszając roszczenia płacowe i tę „procedurę przeprowadziło i zamknęło”. „Czyli możemy oczekiwać, że w tych osiemdziesięciu paru proc. szkół będzie odbywało się referendum” – stwierdził Broniarz.

Zapowiedział też, że wynik referendum strajkowego w szkołach będzie znany 24 marca. W jego ocenie wynik tego referendum zdecyduje o faktycznej skali strajku.

„Generalnie środowisko nauczycieli odrzuca jakikolwiek strajk ostrzegawczy i zdecydowana większość odrzuca strajk jednodniowy, a to oznacza, że zakres tego strajku niestety będzie musiał dotknąć egzaminy” – odpowiedział, zapytany, czy ewentualny strajk w szkołach będzie stanowił zagrożenie dla przeprowadzenia egzaminów w szkołach podstawowych i gimnazjalnych.

Solidarność

Poszczególne organizacje związkowe „Solidarności” działające w placówkach oświatowych mają rozpocząć procedury sporu zbiorowego do 15 marca.

Jak jednak zaznacza przewodniczący nauczycielskiej Solidarności w Regionie Śląsko-Dąbrowskim Lesław Ordon, od wszczęcia sporu do ewentualnego strajku jest jeszcze długa droga. Najpierw powinno dojść do mediacji i jeśli te zakończą się fiaskiem, związkowcy będą mogli zorganizować referendum strajkowe. „Jeśli nauczyciele i inni pracownicy oświaty poprą taką formę protestu, będzie strajk” – zapowiedział.

Przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych już kilka razy w tym roku spotykali się z minister edukacji narodowej Anną Zalewską, by rozmawiać o podwyżkach. Minister oceniła, że w rozmowach nastąpił przełom i są gwarancje finansowe dla kolejnej transzy podwyżek w tym roku. Związkowcy są jednak nieusatysfakcjonowani pozioimem zwiększenia pensji.

8 lutego minister podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim płace zasadnicze nauczycieli wzrosną od 1 stycznia 2019 r., zależnie od stopnia awansu zawodowego, od 121 do 166 zł brutto.

MEN podkreśla, że w wyniku przyspieszenia podwyższania płac od 1 września 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty będzie wyższe o 371 zł, nauczyciela kontraktowego o 381 zł, nauczyciela mianowanego o 432 zł i nauczyciela dyplomowanego o 508 zł w stosunku do 31 marca 2018 r.

Źródło: PAP, MEN, KSOiW NSZZ „Solidarność”

BRAK KOMENTARZY