Szykują się zmiany w sieci bibliotek miejskich

0
1031

Połączenie filii, zmiany lokalizacji, nowe sprofilowane placówki to efekty reorganizacji jaka szykuje się w sieci filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Projekt zmian zakłada połączenie wybranych filii oraz stworzenie nowej oferty usług.

– Planujemy połączenie placówek, które zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie – tłumaczy dyrektor MBP, Krzysztof Dąbkowski. – Filia nr 1 z ul. Smętka zostanie połączona z filią nr 4 z ul. Przyjaciół, natomiast filię nr 7 z ul. Kołobrzeskiej włączymy do filii nr 11 przy al. Piłsudskiego (Planeta 11). Z ul. Smętka do filii nr 18 na ul. Żytnią przeniesiona zostanie również Biblioteka Ekonomiczo-Techniczna, której profil nie wymaga funkcjonowania w odrębnym lokalu.

Skumulowanie potencjału obu bibliotek wzmocni je nie tylko pod względem merytorycznym, ale i osobowym. Wiąże się to również z większym finansowaniem tych jednostek, co podniesie standard placówki, a tym samym wpłynie korzystnie na czytelników. Efektem będzie też utworzenie nowych placówek.

– W filii przy ul. Przyjaciół  powstanie Biblioteka Małych Form Literackich – dodaje Dąbkowski. – Koncentrować się będzie na krótkich formach tj. opowiadania, eseje, wiersze itp. Tu promować będziemy tradycje literackie Olszyna, organizując kameralne  spotkania z olsztyńskimi autorami. Biblioteka Małych Form Literackich będzie także bazą dla Letniej Czytelni pod chmurką, która latem będzie funkcjonować nad Jeziorem Długim.

Nowa placówka powstanie również w wyniku połączenia filii nr 7 i 11. Astrobiblioteka będzie udostępniać zbiory z zakresu astronomii, fizyki i filozofii i będzie działać we współpracy z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Obecnie w Olsztynie jest 16 filii MBP, większość z nich ma charakter ogólny. Dwie filie przeznaczone są dla młodzieży i czytelników dorosłych, jedna dla dzieci i młodzieży, jedna jest nastawiona na obsługę małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto, dwie filie pełnią dodatkowe funkcje bibliotek szkolno-publicznych.

BRAK KOMENTARZY