Symbolika Świąt Bożego Narodzenia

0
774
Ks. kan Marcin Sawicki, rzecznik prasowy Kurii Archidiecezji Warmińskiej

Święta Bożego Narodzenia są bardzo ważne dla chrześcijan. Najistotniejsze jest jednak to, żeby przeżyć je razem z Jezusem Chrystusem.

Święta Bożego Narodzenia przypominają nam przede wszystkim o wielkiej miłości Pana Boga do człowieka. Oto Bóg wchodzi w naszą codzienność i jest we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu. Najważniejsze jest byśmy w tych świętach dostrzegli, że z przyjściem Pana Jezusa na ziemię okazało się, że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Jest z nami Bóg, który w Jezusie Chrystusie, mocą Ducha Świętego dał dowód swojej miłości do każdego z nas. W tym świętym czasie ważne jest byśmy oprócz komercji, która nas otacza, mieli czas duchowo spędzić ten okres. Pomocą nam w tym może być uczestnictwo w Mszach świętych np. Pasterce, wspólne śpiewanie kolęd, opłatek, modlitwa przy żłóbku. Istotne jest byśmy tych świąt nie przejedli, ale przeżyli. Przeżyli w świadomości, że Chrystus przychodząc na ziemię, nie przyszedł z pustymi rękami, przyniósł także prezenty w postaci miłości, pokoju, radości. Ważne byśmy je przyjęli do naszego sercapowiedział Ks.kan. Marcin Sawicki, rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej.

Symbolika Świąt Bożego Narodzenia i związana z nią tradycja jest bardzo bogata. Każdy element tych świąt jest ważny. Począwszy od wieczerzy wigilijnej, kiedy przy świątecznie nakrytym stole zasiada rodzina i celebruje nadchodzące święta Bożego Narodzenia, czytanie fragmentu Ewangelii na temat Narodzenia Pańskiego, dzielenie się opłatkiem, śpiew kolęd, a kończąc na Pasterce. Także 12 potraw, sianko pod obrusem, wolne miejsce przy stole, choinka to wszystkie elementy składowe świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaje i symbolika bardzo zakorzeniona w naszej tradycji, które podziwiają mieszkańcy innych krajów.

Wszyscy wiedzą, że pierwszy dzień, który świętujemy, to Boże Narodzenie, natomiast drugi dzień świąt ma już zupełnie inną symbolikę. W liturgii kościoła ten dzień wnosił nowy akcent świętowania, na pozór niepasujący do radosnej świątecznej atmosfery. W tym dniu czcimy św. Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła. Warto pamiętać, że w większości w kościele wspomina się świętych w dzień ich śmierci, który jest dniem narodzin dla nieba. A jest to możliwe dzięki narodzeniu Jezusa. Tak więc dzień śmierci każdego z nas staje się dniem narodzin dla nieba. A zatem jest to dzień także radości.

Święta Bożego Narodzenia, poprzez rozdawanie prezentów i całą otoczkę, uważane są przez większość Polaków za najważniejsze, jednak z punktu widzenia chrześcijanina, jest trochę inaczej- Obie uroczystości są ważne w historii zbawienia. W naszej kulturze utrwaliło się, że Boże Narodzenie to święto bardziej rodzinne, natomiast Zmartwychwstanie Pańskie bardziej kościelne. Wynika to może z faktu, że przed Wielkanocą więcej czasu spędzamy w kościele, aniżeli to ma miejsce w święta Bożego Narodzenie. Tymczasem z punktu widzenia chrześcijańskiego Wielkanoc ukazuje nam podstawową prawdę dotyczącą naszego życia. Jezus przez swoją śmierć na krzyżu dokonał zbawienia każdego człowieka, a przez swoje zmartwychwstanie pokazał, że śmierć jest początkiem nowego lepszego życia. Symbolika świąt Wielkanocnych jest bardzo głęboka, ukazuje przede wszystkim narodzenie nowego człowieka, przejście ze świata starego do nowego. Chrystus Zmartwychwstały wszystko czyni nowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie byłoby Wielkanocy, gdyby nie było Bożego Narodzenia- Ks.kan. Marcin Sawicki.

BRAK KOMENTARZY