Święto Matki Boskiej Zielnej

0
265

15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w całej Polsce nazywane też Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Na ziemiach polskich święto Wniebowzięcia należy do najdawniejszych uroczystości maryjnych. Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta została patronką metropolii gnieźnieńskiej w XI w.

W tradycji ludowej utarło się przekonanie, że poświęcona w tym dniu wiązanka ma właściwości lecznicze. W drodze z kościoła pozostawiano ją w bruzdach zagonów, aby szkodniki nie zagrażały ziemniakom i kapuście. Po kilku dniach była zabierana do domu. Zioła z wiązanki dodawano do leczniczych herbat i wywarów.

Matka Boska czczona jest jako patronka ziemi będącej w pełnym rozkwicie, ziół, kwiatów, zbóż i owoców. Co ciekawe Matka Boska nazywana jest w zależności od kraju: Zielną (Polska), Kwietną (Niemcy), Żytnią (Estonia), Korzenną (Czechy), Znakomitą (Kongo).

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego będą miały miejsce liczne uroczystości związane ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny:

11.00 – We Fromborku odbędą się uroczystości odpustowe i obchody 776. rocznicy powstania diecezji warmińskiej. Msza św. w katedrze fromborskiej pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego.

11.00 – Uroczystości odpustowe w Świętej Lipce. Msza św. pod przewodnictwem biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, biskupa seniora diecezji drohiczyńskiej. Podczas liturgii wprowadzone będą relikwie czterech Ewangelistów.

11.00 – Uroczystości odpustowe w Gietrzwałdzie. Msza św. przy Kaplicy Objawień pod przewodnictwem biskupa Wojciecha Skibickiego, biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej.

Źródło: kultmaryjny.pl/własne

BRAK KOMENTARZY