Statuetki Świętego Jakuba przyznane

0
753

Wiemy już kto tym razem otrzymał statuetki św. Jakuba, czyli doroczne nagrody Prezydenta Olsztyna.

Gala Noworoczna rozpoczęła się tym razem od minuty ciszy, którą zgromadzeni uczcili pamięć, zamordowanego podczas ostatniego finału WOŚP, prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza.

–  Dla nas – samorządowców, ale także dla wszystkich ludzi dobrego serca, ten rok zaczął się źle – tymi słowami otworzył spotkanie prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – Ta trudna do zrozumienia śmierć położyła się cieniem na początku tego roku.

Roku, w którym prezydent Grzymowicz obchodzi 10. rocznicę objęcia urzędu prezydenta miasta.  – Wierzę, że razem możemy zmienić Olsztyn na lepszy, piękniejszy, przyjaźniejszy i jeszcze bardziej kochany – mówił Grzymowicz – To był cel, który postawiłem przed sobą i moimi współpracownikami… Nie powiem, że już go osiągnęliśmy, ale też nie mam wątpliwości, że bardzo się do niego zbliżyliśmy – i jesteśmy na dobrej drodze, żeby go osiągnąć.

Ten cel udaje się osiągnąć także dzięki ludziom, firmom i organizacjom pozarządowym, które szczególnie dbają o rozwój naszego miasta.  I te osoby po raz kolejny docenił prezydent, przyznając im statuetki Św. Jakuba oraz nagrody pieniężne w wysokości 6 tys. zł. Wyróżnienie, w  sześciu różnych kategoriach, odebrali:

  • w dziedzinie: kultura –  Stowarzyszenie Kulturalne Zespół Pieśni i Tańca WARMIA
  • w dziedzinie: nauka – Prof. dr hab. Małgorzata Darewicz
  • w dziedzinie: sport – Konrad Bukowiecki
  • w dziedzinie: gospodarka – SPRINT S.A.
  • w dziedzinie: działalność pozarządowa –  Stowarzyszenie OLSZTYN 2.0
  • w dziedzinie: za szczególne zasługi dla Olsztyna – Prof. dr hab. Zenon Zduńczyk

Uzasadnienie:

KULTURA – STOWARZYSZENIE KULTURALNE ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „WARMIA”
Dziś jest prawdziwym symbolem dziedzictwa ludowego Warmii. Początki tego zespołu, jeszcze jako Szkolnego Zespołu Tanecznego Technikum Kolejowego w Olsztynie, sięgają lat 50. XX wieku. Z czasem zespół zaczął działać pod auspicjami Domu Kultury Kolejarza w Olsztynie. Uznanie przyszło szybko – pojawiły się sukcesy artystyczne, trofea festiwalowe, wojaże zagraniczne, pierwsza płyta, filmy dokumentalne w polskiej i zagranicznej telewizji.
Przełom lat 70. i 80. to rozbudowa zespołu. Powstają nowe grupy taneczne, rekrutujące najmłodszych adeptów. Znów są sukcesy – medale i trofea licznych imprez folklorystycznych. Pewne trudności pojawiły się po transformacji ustrojowej, ale zespołowi udało się przetrwać ciężkie chwile. Dziś jest to grupa łącząca różne pokolenia, która dzieli się swoją pasją na cyklicznych warsztatach i szkoleniach artystycznych dla nauczycieli oraz lekcjach poglądowych dla uczniów.

NAUKA – PROF. DR HAB. MAŁGORZATA DAREWICZ
Dziekan Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie szefuje Katedrze Biochemii Żywności. Od 2003 r. profesor UWM, w 2008 r. uzyskała tytuł profesora nauk rolniczych. W działalności naukowo-badawczej zajmuje się m.in. właściwościami i funkcją białek mleka oraz ich wykorzystywaniem w przemyśle spożywczym, np. produkcji serowarskiej. Szczególne znaczenie w jej badaniach ma doskonalenie technologii produktów mlecznych, także w duchu prozdrowotnym. Nie sposób też nie wspomnieć o działaniach na rzecz promowania wysokiej jakości produktów mleczarskich, których przykładem jest sześc edycji „Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa”. Dorobek Pani Profesor to również około 140 publikacji naukowych.

SPORT – KONRAD BUKOWIECKI
Kolejny „władca siły” na firmamencie polskiego sportu. Konsekwentnie podąża śladami legend – mistrzów olimpijskich Władysława Komara i Tomasza Majewskiego. Kulomiot i dyskobol od 2018 r. reprezentuje KS AZS UWM Olsztyn, wcześniej związany ze Szczytnem i tamtejszą Gwardią. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, gdzie zakwalifikował się do finału. Trenuje go ojciec – Ireneusz, w przeszłości wieloboista.
7 sierpnia 2018 r. na Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce w Berlinie zdobył srebrny medal w pchnięciu kulą wynikiem 21,66 m. To zarazem jego rekord życiowy i 4. wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Zanim zaczął osiągać sukcesy jako senior, wcześniej zdobył worek medali w rywalizacji juniorskiej i młodzieżowej, gdzie był mistrzem świata, Europy oraz olimpijskim i hurtowo bił rekordy. Wciąż bardzo młody zawodnik jest dziś polską nadzieją na olimpijskie złoto.

GOSPODARKA – SPRINT S.A.
Firma z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku – od 1988 r. zajmuje się integrowaniem systemów teleinformatycznych. Potentat na rynku technologii telekomunikacyjnych. Świadczy też usługi w zakresie tworzenia specjalistycznego oprogramowania. Przyświeca jej hasło „Łączymy Technologie”. Od 31 grudnia 2010 r. działa jako spółka akcyjna. Posiada liczne certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość świadczonych usług. Jest też jest pomysłodawcą i fundatorem nagrody dla wyróżniających się osobistości branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej.
W 2008 r. firma została laureatem tytułu „Solidny Pracodawca” oraz plebiscytu Filary Polskiej Gospodarki, a także nagrody dla najlepszych sieci agencyjnych PTC. W 2016 r. Olsztyn został europejskim zwycięzcą konkursu ITS Hall of Fame Awards 2016 za wdrożenie systemu sterowania ruchem zrealizowanego przez dzisiejszego laureata.

DZIAŁALNOŚĆ POZARZĄDOWA – STOWARZYSZENIE OLSZTYN 2.0
Powiew świeżości i młodości wśród olsztyńskich organizacji pozarządowych. To grupa młodych ludzi, których celem jest pokazanie, że Olsztyn to już nie prowincjonalne miasteczko, ale miasto pełne potencjału, miasto z przyszłością. Znakiem rozpoznawczym stowarzyszenia jest hashtag #DUMNIZOLSZTYNA, którym posługuje się w komunikacji w mediach społecznościowych. Działalność grupy opiera się na dwóch filarach – wpieraniu inicjatyw młodych ludzi i promocji pozytywnego wizerunku Olsztyna. Pomaga w realizacji projektów olsztyńskiej młodzieży organizując m.in. warsztaty i programy mentoringowe. W 2018 r. dzięki wsparciu Urzędu Miasta Olsztyna powstała mapa-przewodnik USE-IT, który ukazywał atrakcje miasta z punktu widzenia młodzieży. Inicjatywa jest częścią ogólnoeuropejskiej sieci miast, dzięki czemu Olsztyn stał się bardziej rozpoznawalny wśród młodych Europejczyków.

SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA OLSZTYNA – PROF. DR HAB. ZENON ZDUŃCZYK
Nasz laureat w dziedzinie „Szczególne zasługi dla Olsztyna” jest związany z miastem od prawie pół wieku! 5 października 2018 r. na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM odbyła się uroczystość nadania mu godności Profesora Honorowego. Senat uczelni uczynił to przede wszystkim w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych Profesora.
Profesor to nie tylko wybitny uczony, który wniósł wielki wkład w rozwój nauk zootechnicznych, ale też skuteczny menadżer naukowy. W 1989 r. brał udział w organizacji zespołów badawczych dzisiejszego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, w którym nadal pracuje pełniąc funkcję kierownika Zakładu Biologicznych Funkcji Żywności. Laureat licznych nagród i odznaczeń, m.in. uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zasłużony wychowawca młodej kadry naukowej i znany w kraju popularyzator nauki. Od blisko 20 lat współpracuje z Wydziałem Bioinżynierii Zwierząt UWM. Autor ponad 200 publikacji naukowych.

Nagroda Prezydenta Miasta – Statuetki św. Jakuba ustanowiona została z okazji 650. urodzin Olsztyna. Statuetka św. Jakuba jest z jednej strony odniesieniem do tradycji i patrona  miasta, z drugiej uhonorowaniem wybitnych osób żyjących i prowadzących swoją działalność w stolicy Warmii. Zgodnie z regulaminem Nagroda Prezydenta przyznawana jest corocznie, indywidualnie lub zespołowo za wybitne zasługi dla Olsztyna w różnych dziedzinach.  Tegoroczne wyróżnienia zostały przyznane przez Kapitułę w składzie: przewodniczący: prezydent Piotr Grzymowicz, członkowie: rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Ryszard Górecki, przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Wanda Agnieszka Jabłońska, doktor sztuk muzycznych, dyrygent, chórzystka, Agata Wilińska, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, Waldemar Klocek, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Otoliński.

BRAK KOMENTARZY