Setna rocznica 16. Dywizji w Bartoszycach z udziałem ministra.Dowództwo Dywizji wraca do Olsztyna

0
3243
Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej przeprowadza inspekcję oddziałów

W sobotę, 14 września br.  na Placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach, odbyły sie uroczystości z okazji 100. rocznicy utworzenia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Kazimierza Jagiellończyka. W uroczystym apelu wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

Data święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej nawiązuje do walk o Łowicz 14 września 1939 r., w których udział wzięli żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty.
Historia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga początku XX wieku i wiąże się z tworzeniem w roku 1919 regularnych jednostek armii Powstania Wielkopolskiego. Duży napływ ochotników z Pomorza i Kaszub do formowanej 4. Dywizji Strzelców Wielkopolskich spowodował, że 16 sierpnia 1919 roku, dywizja otrzymuje nazwę Dywizji Strzelców Pomorskich. 5 marca 1920 roku DSP otrzymuje numer 16 i nazwę 16 . Pomorskiej Dywizji Piechoty. 16. PDZ brała udział w wojnie polsko – bolszewickiej 1920-1921 oraz w wojnie obronnej w 1939 roku wchodząc w skład Grupy Operacyjnej „WSCHÓD” oraz Armii „POMORZE”.

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1949 r. dowództwo 16. Dywizji Piechoty przeniesiono do Elbląga i przeformowano na 16. Dywizję Pancerną, a  następnie z dniem 1 stycznia 1990 r. przeformowano na 16.Dywizję Zmechanizowaną. Dwa lata później,  jednostka otrzymała nazwę „Pomorska”, patronem związku taktycznego ustanowiono Króla Kazimierza Jagiellończyka a w 2015  r. Dywizja otrzymała sztandar.

-XVI Dywizja Zmechanizowana dziedziczy tradycje wielu jednostek wojskowych, zaczynając od powstańców wielkopolskich, poprzez żołnierzy walczących z bolszewikami w 1920 roku, żołnierzy XVI Dywizji Piechoty, walczących 80 lat temu w obronie Rzeczypospolitej w bitwie nad Bzurą, broniących Łowicza, dowodzeni przez wybitnego generała Zygmunta Bohusza-Szyszkę. Ten wybitny dowódca już w 1940 roku wsławił się w walkach pod Narwikiem. Później brał też udział w zwycięskiej bitwie o Bolonię. Są to szczytne tradycje. To fundament, na którym budujemy dziś morale żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierzy, którzy są świetnie wyszkoleni, na co dzień ćwiczą razem z żołnierzami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy uczestniczyli w misjach w Afganistanie, Iraku, Kosowie i stanowią chlubę Wojska Polskiego- mówił minister  w przemówieniu do żołnierzy.

-Dziękuję Wam za Waszą codzienną służbę. Jesteście rozlokowani w północno-wschodniej części naszego kraju. Nieprzypadkowo tutaj pełnią swoją misję również żołnierze NATO. Ta część naszego kraju stanowi miejsce szczególnego zainteresowania, miejsce, które  musi być bezpieczne, a więc miejsce, w którym służą żołnierze dysponujący nowoczesnym sprzętem, którzy służą w jednostkach coraz liczniejszych, na co dzień współpracują z siłami sojuszniczymi. Bezpieczeństwo kraju jest priorytetem polskiego rządu. Mnie, jako ministrowi obrony narodowej zależy na tym, żeby Polska była bezpieczna. W związku z tym podjąłem działania, np. kampanię społeczną „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Powołałem do życia nową XVIII Dywizję Zmechanizowaną, która operuje na wschód od Wisły- mówił minister Mariusz Błaszczak.

Minister MON złożył deklarację owacyjnie przyjętą przez żołnierzy i  mieszkańców Bartoszyc licznie zgromadzonych  na placu Bohaterów Wsterplatte.

-Chciałbym publicznie podkreślić, że dowództwo XVI Dywizji wróci do województwa warmińsko–mazurskiego, bo tu jest miejsce dowództwa. Do końca 2019 roku ten proces zostanie zakończony. W Olsztynie będzie funkcjonowało Dowództwo XVI Dywizji. W odróżnieniu od rządu koalicji PO-PSL, który ograniczał liczebnie wojsko polskie ( w 2011 roku zlikwidował I Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki), rząd premiera Mateusza Morawieckiego wzmacnia Wojsko Polskie. Namacalnym dowodem wzmocnienia polskich sił zbrojnych, szczególnie we wschodniej części naszego kraju, jest przesunięcia dowództwa XVI Dywizji Zmechanizowanej do województwa warmińsko-mazurskiego, uzupełnianie stanu kadrowego  XVI Dywizji i wyposażanie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt.

-To są priorytety, których realizacja stanowi o bezpieczeństwie naszej Ojczyzny. Jeszcze raz dziękuję za waszą codzienną służbę, za wasz profesjonalizm, ofiarność w służbie dla Polski- podsumował minister Błaszczak.

Za swoją służbę żołnierze otrzymali z rąk ministra Marusza Błaszczaka odznaczenia i medale.

Uroczystość zgromadziła wielu przedstawicieli z regionu m.in. parlamentarzystów i przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych oraz sporą liczbę mieszkańców Bartoszyc i okolic. Żołnierze przygotowali dużą ilość sprzętu i uzbrojenia w ramach żołnierskiego pikniku Z bliska można było zobaczyć wejść do środka i strzelać do tarczy z broni pneumatycznej, a także spróbować żołnierskich specjałów z wojskowej kuchni. Na scenie również było tłoczno za sprawą Wojskowej Orkiestry z Giżycka oraz zespołów muzycznych. Cała uroczystość trwała do późnych godzin popołudniowych.

Fotorlacja

BRAK KOMENTARZY