Senat za przyśpieszeniem podwyżek dla nauczycieli; posłowie wypowiedzą się w czwartek

0
676

Podwyżka dla nauczycieli już od stycznia i odmrożenie ich odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – takimi propozycjami Senatu zajmą się w czwartek posłowie.

Zgodnie z ustawą okołobudżetową nie później niż do końca września, z wyrównaniem od 1 września, nauczyciele otrzymają zapowiedzianą przez rząd 6-procentową podwyżkę. W 2020 roku ma też wzrosnąć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli (z kwoty bazowej obowiązującej 1 stycznia 2013 r. do kwoty z 1 stycznia 2018 r.).

Senat, który zajmował się ustawą na początku lutego, zaproponował jednak przyśpieszenie korzystnych dla nauczycieli zmian. Zgodnie z senacką poprawką podwyżka dla nauczycieli miałaby być wypłacana z wyrównaniem już od 1 stycznia, a nie od 1 września 2020 r.

Senatorowie są również za dalej idącym odmrożeniem odpisu na ZFŚS dla nauczycieli. „Z uwagi na sytuację budżetu państwa, można szybciej odejść od regulacji wprowadzonych w czasie obowiązywania procedury nadmiernego deficytu i w większym stopniu „odmrozić” wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli poprzez zastosowanie kwoty bazowej obowiązującej w dniu 1 stycznia 2019 r.” – czytamy w uzasadnieniu. W odniesieniu do pozostałych pracowników Senat uznał, że „odmrożenie” może być całkowite.

Senat opowiedział się ponadto za zwiększeniem rezerwy subwencji oświatowej. „Z powodu zwiększenia zadań oświatowych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, Senat uznał za konieczne przyjęcie poprawki (…), zgodnie z którą rezerwa części oświatowej subwencji ogólnej będzie mogła być zwiększona o 50 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa” – czytamy w uzasadnieniu.

Senat zwiększył także środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Ma to być „2700 średnich wynagrodzeń nauczyciela dyplomowanego ustalonego w oparciu o kwotę bazową, o której mowa w art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, obowiązującą w dniu 1 stycznia 2020 r.”, a nie 1 stycznia 2018 r., jak uchwalili posłowie.

Podobne zmiany naniesiono w sprawie środków na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Sejmowa komisja finansów publicznych zajmie się rozpatrzeniem uchwały Senatu w czwartek. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do posłów, by nie odrzucali senackich poprawek.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

 

BRAK KOMENTARZY