Sejmik wybrał. Władze Warmii i Mazur w komplecie

0
185
Sejmik województwa warmińsko- mazurskiego

Na marszałka woj. warmińsko-mazurskiego został we wtorek wybrany Gustaw Marek Brzezin z PSL. Na sesji sejmiku wybrano też władze regionu.

Brzezin był już marszałkiem województwa w kadencji 2014-2018, a wcześniej przez dwa lata pełnił funkcję wicemarszałka. W latach 1998-2012 był wójtem gminy Ostróda. Jest prezesem zarządu wojewódzkiego PSL na Warmii i Mazurach. Ma 60 lat.

Decyzja o ponownym desygnowaniu Brzezina na stanowisko marszałka była jednym z punktów umowy koalicyjnej podpisanej we wtorek przez PSL i KO. Ustalała ona również podział pozostałych stanowisk w zarządzie województwa i prezydium sejmiku. Zgodnie z tym porozumieniem ludowcom przypadło jedno miejsce w 5-osobowym zarządzie województwa. Natomiast funkcje dwóch wicemarszałków i członka zarządu otrzymała Koalicja Obywatelska.

Podczas sesji radni wybrali na wicemarszałków Marcina Kuchcińskiego i Mirona Sycza (obaj z PO), a na członków zarządu województwa Jolantę Piotrowską (PO) i Sylwię Jaskulską (PSL).

Przewodniczącą sejmiku jest, wybrana już na pierwszej sesji, Bernadeta Hordejuk (PO). We wtorek skład prezydium sejmiku uzupełniono o troje wiceprzewodniczących: Edwarda Adamczyka (PSL), Grażynę Kluge (PO) i Zbigniewa Homzę (Nowoczesna).

W październikowych wyborach KO uzyskała w warmińsko-mazurskim sejmiku 12 mandatów, PiS – 11, a PSL – 7. W poprzedniej kadencji PSL miało 14 radnych, PO – 9, PiS – 6, a SLD – 1. W regionalnym samorządzie koalicja PO i PSL rządzi od 12 lat.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY