Sejm pracuje nad projektem ustawy, według którego mają powstać centra usług społecznych

0
663

Zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiany w organizacji opieki społecznej zbierają mieszane oceny ze strony samorządów i krytykę związków zawodowych pracowników opieki społecznej.

Nad prezydenckim projektem pracuje obecnie Sejm. Regulacja zakłada nowe ramy prawne dla organizacji usług społecznych w gminach m.in. utworzenie w nowych jednostek organizacyjnych: centrów usług społecznych. Tworzenie centrów usług społecznych ma być możliwością, a nie obowiązkiem.

Niejednoznaczne stanowisko w sprawie projektu zajął Związek Miast Polskich. Przedstawiciele miast członkowskich ocenili, że idea rozwoju i zintegrowania usług społecznych wydaje się jak najbardziej słuszna i zasadna, a projekt tworzy ramy prawne, które mają ułatwić samorządom gminnym integrację i koordynację różnego rodzaju usług społecznych, odpowiadających na potrzeby społeczności lokalnej.

“Regulacja wprowadza możliwość, a nie nakaz tworzenia centrów usług społecznych, które mogą stać się nową jednostką organizacyjną gminy i instytucją lokalnej polityki społecznej. Pozytywnie oceniono rozwiązanie umożliwiające tworzenie CUS-u w miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, odrębnie od ośrodka pomocy społecznej” – głosi stanowisko ZMP.

“Pojawił się jednak szereg szczegółowych wątpliwości i uwag dotyczących zarówno finansowania tworzenia i działalności centrów, jak i realizacji zadań wynikających wprost z rożnych aktów prawnych, w tym z ustawy o pomocy społecznej itp. Umożliwienie dobrowolnej integracji jest uzasadnione, jednak nie może być to związane z propozycjami sztywnych rozwiązań, które – zdaniem Związku – powinny być bardziej elastyczne” – uważa Związek.

Przedstawiciele miast obawiają się też “możliwego bałaganu kompetencyjnego i organizacyjnego w trakcie wdrażania nowych rozwiązań, który może ograniczyć dostępu do usług”.

Projekt mocno krytykuje natomiast Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, która podnosi, że propozycja  “zakłada możliwą likwidację ośrodków pomocy społecznej”.

“Projekt powołania CUS został solidarnie oprotestowany przez pracowników pomocy społecznej. Pozwala on bowiem m.in. na tworzenie przez sąsiadujące gminy wspólnych i scentralizowanych Centrów, a przez to ograniczenie dostępności do pomocy dla wrażliwych odbiorców, jakimi są osoby niepełnosprawne, starsze, chore, pozostające w kryzysach psychicznych etc. Powołanie CUS narusza również spójność systemu pomagania, pozwalając gminom na praktycznie dowolne kształtowanie pomocy społecznej” – czytamy na stronach Federacji.

Według związkowców, projekt wprowadzi też “szereg nowych zbiurokratyzowanych stanowisk w systemie pomagania, a objęcie jednego z nich zawsze ma wiązać się z ukończeniem szkolenia dotyczącego usług społecznych”.

Proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę centra usług społecznych miałyby za zadanie “integrowanie i koordynowanie usług świadczonych przez różnych lokalnych usługodawców (publicznych i niepublicznych) współpracujących z centrum”.

Gminy miałyby możliwość realizowania, za pośrednictwem centrum, już świadczonych usług społecznych, mogłyby też cedować na te jednostki nowe usługi (jako zadania własne fakultatywne), wynikające z programów usług społecznych, przyjmowanych w formie uchwał przez rady gminy.

W ocenie prezydenckiego doradcy dr hab. Marka Rymszy projekt ustawy o tworzeniu centrów usług społecznych odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na takie usługi, a centra zapewnią mieszkańcom kompleksową organizację usług społecznych.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY