Rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem

0
648
Bitwa miała krawawy przebieg

W Lidzbarku Warmiński, już po raz trzynasty miała miejsce rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem. Wzięło w niej udział ponad 300 rekonstruktorów.

Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, w historii znana jako bitwa pod Heilsbergiem, ważne wydarzenie rozstrzygającej kampanii wiosennej, została stoczona 10 czerwca 1807 r. a jej ostatnie akordy przedłużyły się do następnego dnia. Była istotnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806 – 1807). Pod względem liczebności obecnych w niej wojsk (napoleońskich i rosyjsko-pruskich) i poniesionych przez obie strony strat była największą batalią napoleońską stoczoną w polu na dzisiejszym obszarze Polski.

Obecnie rekonstrukcja organizowana jest,  na historycznym stanowisku wojsk rosyjsko-pruskich. Aktualnie w tym miejscu zbudowano szaniec, ziemianki i budynki wojskowe. W miejscu rekonstrukcji tworzony jest również obóz oraz targ historyczny.

Rekonstrukcja w Lidzbarku Warmiński, cieszy się sporym zainteresowaniem- Jeżeli chodzi o bitwy napoleońskie, to był mały kryzys, ale teraz jest duże zainteresowanie. Z nieoficjalnych informacji, wiadomo, że coraz mniej tych bitew się odbywa, więc rekonstruktorzy, nie mają gdzie tej swoje pasji uprawiać i dlatego bardzo dużo osób się do nas zgłasza. Poza tym należy przypomnieć, że jest to największa napoleońska bitwa w Polsce i największa rekonstrukcja z czasów napoleońskich – powiedziała Marta Czerwonik-Łapko z Lidzbarskiego Dom Kultury.

W  tym roku w rekonstrukcji, udział wzięło blisko 300 osób, z całej Polski, Rosji, Litwy, Łotwy i Czech. Więcej w najnowyszym wydaniu Gazety Warmińskiej już 12 czerwca.

Fotorelcja 

BRAK KOMENTARZY