Recepty papierowe znikną bezpowrotnie

0
1145
E-recepta usprawni obsługę pacjentów

Już od początku 2020 roku w obiegu mają pozostać wyłącznie recepty wystawione w postaci elektronicznej, czyli e-recepty. Jakie zmiany to za sobą niesie dla pacjentów?

E-recepta, czyli recepta elektroniczna, to cyfrowa wersja dotychczasowej recepty „papierowej”, czyli druku o wpisanej ręcznie lub wydrukowanej treści. Szerzej, pod pojęciem „e-recepty” kryje się cały centralny (wspólny dla całego kraju) system informatyczny umożliwiający gromadzenie i przesyłanie danych o przepisanych pacjentowi lekach, tak aby możliwe było zrealizowanie cyfrowej wersji recepty w dowolnej aptece w kraju. Do końca bieżącego roku pacjenci mogą otrzymywać recepty pod jedną lub drugą postacią. Jednak już za kilka miesięcy, od stycznia 2020 r., recepty powinny być wystawiane tylko w postaci elektronicznej (z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami).

– Ostatnie 2 lata przyniosły długo oczekiwany intensywny rozwój e-zdrowia w Polsce. Jednym z jego kluczowych elementów jest wdrożenie e-recepty. Już dzisiaj, każdego dnia wystawianych jest ponad 400 tys. e-recept, a naszą wspólną ambicją jest, by od przyszłego roku już prawie każda recepta wystawiona w Polsce miała postać elektroniczną – napisała Agnieszka Kister, Dyrektor Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Dla pacjenta wprowadzenie e-recepty niesie za sobą spore zmiany. Pacjent wychodząc z gabinetu lekarskiego może otrzymać SMS (wysłany z systemu P1), w którym podany będzie 4-cyfrowy kod dostępu. Pacjent podaje w aptece kod wraz ze swoim numerem PESEL. Druga droga, to otrzymanie e-mail z informacją o wystawionej e-recepcie w postaci pliku PDF i wtedy pacjent udostępnia farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub podaje 44-cyfrowy klucz dostępu z pliku PDF (albo 4-cyfrowy kod dostępu z pliku PDF wraz z numerem PESEL).

Pacjent może też udostępnić informację o e-recepcie korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub z aplikacji mObywatel. Wydruk informacyjny o wystawionej e-recepcie  lekarz przekazuje pacjentowi (nie trzeba podpisywać wydruku ani stawiać pieczątek). Farmaceuta wtedy sczytuje dane z wydruku i zwraca go pacjentowi.

Żeby otrzymywać powiadomienia o e-receptach za pomocą SMS-a lub e-maila pacjent musi zaznaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), że chciałby otrzymywać powiadomienia, właśnie SMS-em lub e-mailem. E-recepta ważna jest 365 dni, za wyjątkiem e-recepty: na antybiotyk (ważność 7 dni), lek odurzający i psychotropowy (ważność 30 dni), na preparat immunologiczny (ważność 120 dni).

Wprowadzenie e-recepty sprawi, że nie trzeba będzie już chodzić do apteki z plikiem recept. Wystarczy podać jeden kod i wszystko będzie szybko załatwione.

 

BRAK KOMENTARZY