REAKCJA TURYSTY BYĆ MOŻE ZAPOBIEGŁA TRAGEDII NAD JEZIOREM

0
278

Przed nami kolejny wakacyjny weekend. Wiele osób będzie wypoczywało nad wodą. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Najwyraźniej zapomniała o nich grupka nastolatków wypoczywająca w miniony weekend na niestrzeżonym kąpielisku na terenie piskiej gminy. Młodzi ludzie w wieku od 14 do 17 lat spożywali alkohol, a następnie skakali do wody. O niebezpiecznych zachowaniach nastolatków policję powiadomił turysta. Być może zapobiegł tragedii.

Wakacje sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Spędzając miło czas z rodziną lub znajomymi pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa.

Najwyraźniej zapomniała o nich grupka nastolatków, która w minioną sobotę (3 sierpnia br.) wypoczywała na niestrzeżonym kąpielisku na terenie piskiej gminy. O niebezpiecznych zachowaniach młodych ludzi oficera dyżurnego piskiej komendy powiadomił wypoczywający tam turysta. Poinformował, że osoby te spożywają alkohol, skaczą do wody i brawurowo jeżdżą motocyklem, co może skończyć się tragicznie.

Patrol policji natychmiast pojechał to sprawdzić. Na miejscu funkcjonariusze zastali grupkę młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat. Byli to mieszkańcy gminy Pisz, którzy powiedzieli, że przyjechali nad jezioro popływać. W trakcie rozmowy policjanci poczuli od niektórych nastolatków alkohol. Sprawdzili ich stan trzeźwości. Okazało się, że 16-letnia dziewczyna i dwóch chłopaków w wieku 14 i i 17 lat byli pod wpływem alkoholu.

W trakcie wykonywania dalszych czynności na niestrzeżonej plaży, funkcjonariusze ustalili, że jeden z 17-latków przyjechał nad jezioro motorowerem. Był on trzeźwy, ale nie posiadał uprawnień do kierowania tym pojazdem. Jest to wykroczenie, za które ukarany został mandatem. Na miejsce przyjechał ojciec 17-latka, który jest właścicielem jednośladu. On także ukarany został przez policjantów mandatem za udostępnienie motoroweru osobie nieposiadającej uprawnień.

Funkcjonariusze przekazali nastolatków pod opiekę rodziców informując ich o zaistniałej sytuacji. Sprawą nietrzeźwych osób zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Policjanci przypominają, że najczęstsze przyczyny utonięć to :

– brawura

– alkohol

– brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak

– wypadnięcie z jachtów, czy z innych sprzętów pływających

– niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych, np.: kapoków

– korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk.

Chcąc zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom nad wodą pamiętajmy o zachowywaniu podstawowych zasad ostrożności i rozwagi:

* Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

* Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkimi znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

* Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

* Warto rozeznać miejsce kąpieli i korzystać z niego stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, ze natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem

* Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu.

Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

* Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.

* Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

* Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

* Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka, zwłaszcza dzieciom.

* Brawura i ryzyko przyczyną wypadków – odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

Szczególną opieką otoczmy dzieci. Pamiętajmy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujmy osoby małoletnie tak, aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

Jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stójmy bezczynnie tylko natychmiast udzielmy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej poinformujmy wykwalifikowane służby.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

asz/in

BRAK KOMENTARZY