Wojewoda Artur Chojecki spotkał się dzisiaj z grupą pielgrzymów na ŚDM z Francji

0
2147

W związku z Dniami w Archidiecezji Warmińskiej z okazji Światowych Dni Młodzieży, wojewoda warmińsko-mazurski, który wziął udział w otwarciu wystawy fotografii, ma zamiar udać się na pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. Razem z młodzieżą goszczącą w diecezjach elbląskiej, ełckiej i warmińskiej weźmie udział w Mszy świętej polowej oraz koncercie zespołu „Mocni w wierze”. Wymarsz nastąpi w sobotę spod katedry św. Jakuba w Olsztynie. Patronem Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warmińskiej jest wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki. Wojewoda dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, wraz z 10-osobą grupą osób przybyłą z Francji otworzył wystawę fotografii przedstawiającą warmińskie kapliczki.

Wymarsz nastąpi w sobotę spod katedry św. Jakuba w Olsztynie. Patronem Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warmińskiej jest wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki. Wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, wraz z 10-osobą grupą osób przybyłą z Francji otworzył wystawę fotografii przedstawiającą warmińskie kapliczki.

Wystawę oglądać będzie można w holu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego aż do września. –W jej otwarciu udział wziął również sam autor ujęćMirosław „Micia” Bojenko.  Artysta zdjęcia robił na przestrzeni 20 lat. Jak podkreśla, kapliczek nie powinno się poddawać segregacji – sentencje na nich zapisane są w językach polskim, niemieckim oraz łacinie.

Kapliczki są przepiękne architektonicznie, są świadectwem głębokiej wiary ludzi. Powinniśmy je utrzymywać i walczyć o te, które się rozpadają. Żadna gmina nie jest w stanie podjąć się remontu bo według przepisów narzucanych przez konserwatora zabytków wynosiłby on co najmniej 30 tysięcy. Ludzi powinno się edukować, bo sami starają się je naprawiać, tylko nie mają świadomości, jakich materiałów wolno używać, żeby ich nie zniszczyć. – powiedział Mirosław „Micia” Bojenko.

Najstarsza z kapliczek ma już 602 lata.

 

BRAK KOMENTARZY