Przed wyborami. PiS: 100 obwodnic i fundusz na szkołę; PSL KP: więcej na ochronę zdrowia

0
168

Od stycznia 2020 r. płaca minimalna w wysokości 2600 zł; fundusze: modernizacji placówek służby zdrowia, inwestycji w szkołę i 100 obwodnic – to przedwyborcze zapowiedzi PiS.

Podczas konwencji programowej PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie funduszu modernizacji placówek służby zdrowia, który ma wynieść “na początek” 2 mld zł i być “uzupełniany w razie potrzeb”. “Dla wszystkich szpitali, powiatowych i nie tylko, dla przychodni, dla placówek służby zdrowia. Bardzo oczekiwany, bardzo potrzebny program” – mówił premier.

Kolejną zapowiedzią było utworzenie funduszu 100 obwodnic. Jak mówił premier, program ten ma zapewnić lepsze warunki tworzenia miejsc pracy, tworzenia przedsięwzięć, “inwestowania przez przedsiębiorców”. “Specjalny fundusz i dla wielkich metropolii, jak Warszawa, czy Bydgoszcz, i dla bardzo dużych miast, jak Olsztyn czy Zabrze, i dla miast średniej wielkości jak Piła, Zawiercie, ale też dla mniejszych miast, jak Przysucha czy Złocieniec, czy Miasteczko Śląskie; mamy w planie mnóstwo obwodnic dla samorządów, dla mieszkańców mniejszych i większych miast” – podkreślił.

Premier zapowiedział także utworzenie funduszu inwestycji w placówki oświatowe. “Fundusz na początek 2-mld i uzupełniany w razie potrzeb. Szkoła musi być nowoczesna” – mówił. “Obok najwyższych w historii wielu, wielu lat podwyżek dla nauczycieli w tym roku, chcemy też, żeby od strony technicznej, od strony sprzętu szkoła była jak najnowocześniejsza, żeby uczniowie w wioskach, w małych miejscowościach mieli takie same szanse i podobny, albo taki sam najlepiej sprzęt do nauki, jak ich rówieśnicy w wielkich miastach. I do tego doprowadzimy poprzez ten Fundusz Inwestycji w Szkoły” – tłumaczył.

Morawiecki mówił też o programie “Kolej plus”. “Mamy w planach remonty kolejnych 150 dworców, na kolejne lata i tworzymy fundusz +Kolej plus+ i fundusz remontowy dla dworców” – powiedział.

Szef rządu nawiązał też do wcześniejszej zapowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który oświadczył, że na koniec 2020 r. płaca minimalna wyniesie 3 tys. zł. “Chcę powiedzieć, że 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł, a więc w takim dwutakcie po ok. 15 proc. rocznie: z 2019 r. na 2020 r., ok. 15 proc. i z 2020 r. na 2021 r. też ok. 15 proc. Po to żeby nadrobić te stracone lata partii pana Grzegorza Schetyny” – wskazał.

Premier mówił również o propozycjach dotyczących klimatu i energetyki. “Kładziemy tutaj ogromny nacisk na odnawialne źródła energii” – oświadczył. Wskazał w tym kontekście na programy Czyste Powietrze, czy Mój Prąd.

Zapowiedział jednocześnie zaostrzenie prawa karnego “dla wszystkich tych, którzy chcą z Polski zrobić, w niektórych miastach, samorządach składowisko śmieci”. “W przypadku gdy ktoś wykorzystuje luki w prawie lub działa poza prawem i zostawia jakieś trujące chemikalia, czy po prostu śmieci w niedozwolonych miejscach, to będą bardzo dotkliwe kary grzywny, łącznie z przepadkiem mienia. Nie dopuścimy do tego, aby polskie społeczeństwo było otruwane” – podkreślał szef rządu.

W sobotę odbyła się również konwencja programowa PSL-KP. Pierwszym z zaprezentowanych przez Władysława Kosiniaka-Kamysza zobowiązań wyborczych PSL KP był program “Własny kąt”. “Główną przeszkodą w posiadaniu dzieci jest brak mieszkania. Mamy program +Własny kąt+. Pozwoli 100 tys. młodym polskim rodzinom na własne mieszkanie. Dostaną 50 tys. złotych od państwa na wkład własny” – powiedział lider ludowców. Dodał, że “problemem cywilizacyjnym dla Polski jest demografia”.

Zaproponował, by przesunąć na ochronę zdrowia dwa procent ze składki rentowej. “To jest kilkanaście miliardów złotych. Jeżeli zmniejszyła się o połowę ilość rencistów w Polsce, to fundusz rentowy, gdzie dokonywane były podwyżki składki rentowej dla pracowników i przedsiębiorców kilka lat temu, nie wymaga już dzisiaj takiego zastrzyku pieniędzy i można przesunąć dwa procent na ochronę zdrowia” – podkreślił lider PSL.

Wśród wyborczych propozycji znalazł się także dobrowolny ZUS, emerytura bez podatku oraz wprowadzenie mieszanej ordynacji wyborczej.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY