Program “Przyjaciele Zippiego” w Olsztynku

0
2738

W Olsztynku wystartował program „Przyjaciele Zippiego”, który ma pomóc rozwijać umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olsztynku odbyło się szkolenie dla nauczycieli dotyczące tego programu.

Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych w najstarszych grupach przedszkolnych oraz w pierwszych klasach szkół podstawowych, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały. Właścicielem programu jest angielska fundacja „Partnership For Children”. W Polsce, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, od 1 czerwca 2010 roku, wyłącznym przedstawicielem PFC, upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji.

Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym, korzystając z tych umiejętności. Jest to jedyny program, w którym z małymi dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego. Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbyło się szkolenie dla nauczycieli, po którym będą oni mogli pracować z dziećmi w oparciu o ten program- Mam przyjemność przygotować 19 nauczycieli, do samodzielnych działań w jednym z najlepszych programów profilaktycznych w Polsce „Przyjaciele Zippiego”. Nauczyciele po szkoleniu będą mogli bezpośrednio pracować tym projektem z dziećmi z Olsztynka i okolic. Będę również przygotowywać nauczycieli, żeby potrafili odpowiednio współpracować z rodzicami – powiedziała Elżbieta Górecka – pedagog, trener, profilaktyk, instruktor i realizator wielu programów profilaktycznych.

W trakcie zajęć pojawia się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia, o przyjaźni, o zmianach jakie zachodzą w nas i wokół nas, o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiadują się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także uczą się okazywać pomoc innym. Program jest również bardzo dobrze oceniany przez rodziców, którzy mają okazję zaobserwować przemiany swojego dziecka, ale też pochylić się nad jego problemami.

Decyzja o realizacji programu wynikała z tego, że w każdym roku budżetowym przygotujemy kadrę oświaty do programów rekomendowanych przy realizacji Narodowego Programu Zdrowia. Program jest dla dzieci przedszkolnych i klas 1-3. Zaczęłam od szkoleń dla tych nauczycieli, a w następnym roku będą dla nauczycieli pracujących ze starszymi dziećmi. To nie jest program dla dzieci z deficytami, tylko dla wszystkich dzieci w tym przedziale wiekowym. Jest to po prostu program, który promuje zdrowie psychicznedodaje Ewa Szerszeniewska, Dyrektor MOPS w Olsztynku.

Od 2005 roku w zajęciach programu „Przyjaciele Zippiego” uczestniczyło prawie 130 tysięcy dzieci w tysiącach szkół i przedszkoli w całej Polsce. W wielu placówkach, przeszkoleni wcześniej nauczyciele, doceniając wartość programu i widząc jego efekty, realizują zajęcia z kolejnymi grupami dzieci.

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY