Prezydent podpisał nowelę ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

0
574
Andrzej Duda - Prezydent
Prezydent Andrzej Duda fot. archiwalne

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która wprowadza zmiany w zasadach uwłaszczenia i ma zwiększyć zasoby gruntów na potrzeby programu Mieszkanie Plus.

Rząd zdecydował się na nowelę, ponieważ dotychczasowe rozwiązania okazały się niewystarczające, aby sprawnie przejmować grunty do Zasobu KZN i budować na nich mieszkania w ramach programu Mieszkanie+. Nowe przepisy rozszerzają grupy podmiotów, które będą zasilały gruntami Krajowy Zasób Nieruchomości. W ustawie wprowadzono m.in. regulacje umożliwiające pozyskiwanie przez KZN nieruchomości stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Nowela ma pozwolić również na bardziej efektywny udział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Agencji Mienia Wojskowego (AMW) w zasilaniu Zasobu Nieruchomości gruntami, które będą mogły być wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe.

Po zmianach, które wprowadza nowelizacja, spółki Skarbu Państwa otrzymają pełną (100 proc.) wartość nieruchomości przekazanych na potrzeby programu Mieszkanie Plus, a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Agencja Mienia Wojskowego (AMW) niemal pełną (90 proc.), jeżeli Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) sprzeda grunt na realizację budownictwa mieszkaniowego. Lasy Państwowe będą zwolnione z obowiązku przekazywania gruntów do KZN.

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł budować mieszkania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Będzie mógł tworzyć spółki budujące mieszkania nie tylko z gminami, ale także z firmami (przedsiębiorcami) zajmującymi się budową mieszkań. Przy czym wprowadzono warunek, że 50  proc. budowanych mieszkań będzie przeznaczona na wynajem. Czynsz najmu w mieszkaniach będzie oparty o cenę budowy, a nie ustalany przez urzędników.

Zmiany zajdą też w zasadach uwłaszczania – pojawi się nowa, ustawowa bonifikata 99 proc. (zarówno na gruntach samorządowych, jak i skarbowych) dla osób będących w szczególnej sytuacji rodzinnej. To pomoc w przekształceniu dla rodzin wielodzielnych z Kartą Dużej Rodziny, osób z niepełnosprawnością (lub zamieszkujących w dniu przekształcenia z tymi osobami opiekunów prawnych lub przedstawicieli ustawowych tych osób), inwalidów, kombatantów oraz ofiar represji wojennych i okresu powojennego.

Nastąpi też uproszczenie formalności – opłaty wniesione za użytkowanie będą zaliczane automatycznie na poczet opłaty przekształceniowej i jednorazowej a zwrot nadpłaty będzie „z urzędu”. Nowela zapewni uprawnienia do bonifikat według preferencyjnych stawek niezależnie od terminu wydania zaświadczenia o przekształceniu.

Zamiana radykalnie ograniczy potrzebę podziałów geodezyjnych do przypadków, w których powierzchnia budynków o funkcji innej niż mieszkaniowa przekracza 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków mieszkalnych. Usprawniono proces potwierdzania przekształcenia na rzecz przedsiębiorców. Zasadą jest brak konieczności sporządzenia operatu i oparcie się na wartości rynkowej nieruchomości stanowiącej podstawę ustalenia opłaty przekształceniowej.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zwraca uwagę, że wprowadzane zmiany poprawią też warunki pomocy w programie Mieszkanie na Start – umożliwią większej grupie osób skorzystanie z dopłat do czynszu. Będzie to możliwe dzięki podniesieniu progu dochodowego o 40 p.proc. (do 100 proc.) przy dopłatach dla 1 osoby i o 10 p.proc. (do 40 p.proc.) dla każdej kolejnej osoby w gospodarstwie domowym najemcy.

Zmiany nastąpią też w pomocy dla osób mieszkających w lokalach komunalnych.

Obowiązujące dla umów najmu komunalnego zawartych po 21 kwietnia 2019 r. przepisy o weryfikacji dochodów najemców (nie częściej niż co 2,5 roku) nie będą stosowane w stosunku do osób, które były najemcami lokalu komunalnego przed tą datą i będą musiały się przenieść do innego lokalu (zamiennego) oraz podpisać nową umowę najmu w związku ze złym stanem technicznym budynku lub koniecznością przeprowadzenia remontu kapitalnego.

Ustawa wydłuża także do końca 2021 r. obowiązek zapewnienia przez gminę lokalu zamiennego w przypadku konieczności wyprowadzki wynikającej z potrzeby rozbiórki budynku (dotyczy najemców opłacających w lipcu 2001 r. czynsz regulowany).

Nowelizacja dostosuje też standardy lokalizacji i realizacji inwestycji mieszkaniowych w zakresie zapewnienia wychowania przedszkolnego dzieci przyszłych mieszkańców tych inwestycji.

Przeciwko ustawie protestował Związek Miast Polskich, który podnosił, że zmiany pozwolą “bez wystarczającego uzasadnienia” wywłaszczać Skarb Państwa albo gminy na cele inne niż mieszkaniowe. “W dodatku wprowadzana zmiana działa wstecz!” – pisał prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz w liście do Prezydenta RP.

Źródło: Serwis PAP

BRAK KOMENTARZY