Port Lotniczy Olsztyn-Mazury otwarty! Pierwszy samolot wylądował

0
3909

Na ten moment władze i mieszkańcy naszego województwa czekali bardzo długo. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. 

Nowa inwestycja powstała w miejscu dawnego lotniska wojskowego w Szymanach koło Szczytna. Już pod koniec lat 90-tych XX wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku w sezonie letnim lądowały tutaj samoloty pasażerskie m.in. z Niemiec. Następnie ruch na lotnisku był wstrzymany. Pierwsza łopata pod rozbudowę nowej infrastruktury została wbita w sierpniu 2014 roku, natomiast w połowie sierpnia 2015 roku do Urzędu Lotnictwa Cywilnego złożono wniosek o certyfikację lotniska. Ocenie podlegały m.in. wyposażenie oraz cała infrastruktura portu. 18 stycznia 2016 roku lotnisko uzyskało certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

– Jest to bardzo ważny i historyczny dzień dla regionu Warmii i Mazur – mówił podczas uroczystości otwarcia marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Ta inwestycja ma swoją wieloletnią historię, a dzisiaj jest jej finał. W porę wykorzystaliśmy środki z Unii Europejskiej, a lotnisko jest zaopatrzone we wszystkie potrzebne dokumenty. Ważna data dla powstania lotniska to 2007 rok, kiedy budowa została zapisana w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 200-2013. Z kolei w 2011 roku sejmik województwa podjął decyzję po powstaniu spółki, która będzie zarządzała portem lotniczym. Lotnisko jest odpowiedzią na potrzebę rozwoju i wykorzystania potencjału gospodarczego oraz turystycznego naszego regionu. W najbliższym czasie chcemy pomnożyć loty o Monachium, Dublin, Londyn czy inne części Europy.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest lotniskiem kategorii 4D, otwartym w godzinach od 6 do 22. Przewiduje się obsługę rejsów regularnych, czarterów i General Aviation. Terminal pasażerski posiada pełną separację funkcjonalną podróżnych przylatujących i odlatujących. Przewidziano podział odpraw w przylotach i odlotach na dwa kierunki: obsługa pasażerów w ramach umowy Schengen i obsługa pasażerów poza warunkami umowy z Schengen. Przepustowość terminala ma wynosić około 830 pasażerów, w dobie szczytowej do 1250 pasażerów, a w godzinie szczytowej do 500 pasażerów. Zapewnia pełną infrastrukturę parkingową na blisko 150 miejsc dla samochodów osobowych, wydzielenie stanowisk postoju autobusów linii regularnych oraz taksówek a także przystanek kolejowy z dojściem pieszym do terminala.

BRAK KOMENTARZY