Pogotowie powodziowe. Stan rzek stabilizuje się

0
2041

Zmniejszyło się zagrożenie powodzią na terenie powiatu braniewskiego. W związku z tym starosta braniewski odwołał alarm powodziowy. W tej chwili nadal obowiązuje pogotowie powodziowe.

Od początku wystąpienia ulewy, połączonej z silnym wiatrem, w Starostwie Powiatowym w Braniewie pełnił dyżur Wydział Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodził starosta braniewski Leszek Dziąg.

Obecnie sytuacja ustabilizowała się na wszystkich rzekach, woda zaczyna opadaćinformuje starosta. Jeśli ponownie nie będzie opadów lub cofki z Zalewu Wiślanego to sytuacja wróci do normy.

Starosta Leszek Dziąg podkreśla, że jak na tę skalę opadów i utrudnień wywołanych przez silny wiatr (w poniedziałek) skala zniszczeń wywołanych przez powódź nie jest bardzo duża. Najbardziej ucierpiały domostwa w gminie Wilczęta, zwłaszcza w Księżnie.

Nadal nieprzejezdny jest również most w Tatarkach, w gminie Wilczęta, pracuje tam Zarząd Dróg Powiatowychmówi Leszek Dziąg.Trudna sytuacja jest także na rzece Gołubie, gdyż tuż za granicą, po stronie rosyjskiej znajdują się tamy, wykonane przez bobry, a tym samym zalewisko sięga naszej strony.

Starosta braniewski podkreśla, że skala zniszczeń mogłaby być znacznie większa, gdyby nie uzgodnienia poczynione już w poniedziałek (18 września) z elektrownią wodną w Pierzchałach.

Już na początku silnych opadów deszczu poprosiliśmy elektrownię o większy zrzut wody ze zbiornika w Pierzchałach, dzięki temu rozładowaliśmy to „czoło” rzekimówi Leszek Dziąg.Tym samym Pasłęka pozostała w swoim korycie, z wyjątkiem tych miejsc, gdzie zwykle przy dużych opadach deszczu czy roztopach występują podtopienia. Dlatego woda zalała niektóre posesje przylegające do rzeki, jak też pojawiła się w niektórych piwnicach domów w Braniewie.

Starosta braniewski dziękuje za ciężką pracę strażakom z Państwowej i z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Należy im się wielki szacunek, gdyż dzięki temu, że szybko uprzątnęli powalone przez wiatr drzewa, mogli równie błyskawicznie ruszyć z pomocą mieszkańcom. W tej bardzo trudnej sytuacji radzą sobie także gminy, na terenie których wystąpiły podtopienia.

Sytuacja powodziowa jest ciągle monitorowana, w Starostwie Powiatowym nadal dyżur pełni Wydział Zarządzania Kryzysowego. Można z nim kontaktować się telefonicznie, pod numerem telefonu 55 644 02 55.

BRAK KOMENTARZY