Podpis prezydenta. Andrzej Duda podpisał jedenaście nowelizacji, w tym Prawa łowieckiego

0
796

Prawo łowieckie, ustawa o odpadach i o własności lokali są wśród kilkunastu nowelizacji podpisanych w tym tygodniu przez prezydenta.

Prawo łowieckie

Zgodnie z nowelizacją Prawa łowieckiego w miejsce przedstawiciela jednostki samorządu terytorialnego w skład zespołu szacującego szkody łowieckie będzie teraz wchodzić przedstawiciel wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego. Koszty uczestnictwa przedstawicieli ODR w tych pracach pokrywane będą z funduszu leśnego. Konkretne kwoty ustali minister środowiska.

Przepisy te mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Własność lokali

Zmiany w ustawie o własności lokali wprowadzają zasadę, że to starosta, w formie zaświadczenia, będzie stwierdzał spełnienie wymagań w zakresie koniecznym do ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu.

Jednocześnie zasady dotyczące ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu nie będą miały zastosowania do budynków istniejących przed dniem 1 stycznia 1995 r. lub wybudowanych na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przed tą datą.

Ustawodawca zdecydował, że ograniczenie, iż odrębną nieruchomość w budynku mieszkalnym jednorodzinnym mogą stanowić co najwyżej dwa samodzielne lokale mieszkalne nie będzie miało zastosowania do budynków, które zostały wybudowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przed dniem 11 lipca 2003 r.

Odpady

Jednym z celów nowelizacji ustawy o odpadach jest wprowadzenie rozwiązań zapobiegających zjawisku pożarów na wysypiskach.

W ustawie wprowadzono regulację, zgodnie z którą w przypadku zbierania odpadów maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów, które w tym samym czasie mogą być magazynowane, nie może przekroczyć połowy maksymalnej łącznej masy wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w okresie roku – co powinno przyczynić się do ograniczenia zwożenia i magazynowania nieograniczonej ilości odpadów.

Wprowadzono też obowiązek prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

Zgodnie z uchwalonymi regulacjami, zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie odpadów lub na wytwarzanie odpadów są wydawane po przeprowadzeniu przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub miejsc składowania odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej.

W ustawie wprowadzono też przepisy dotyczące wstrzymania przez wioś działalności, w przypadku gdy wobec posiadacza odpadów została po raz drugi wymierzona administracyjna kara za gospodarowanie odpadami niezgodnie z zezwoleniem.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY