Platforma Obywatelska przeciwko zmianom w sądownictwie i kodeksie wyborczym

0
1640
Od lewej: Poseł na Sejm RP Anna Wasilewska i Poseł na Sejm RP Janusz Cichoń

Posłowie Platformy Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową, na której skomentowali proponowane zmiany w sądownictwie, a także zmiany, jakie mają zajść w kodeksie wyborczym.

Poseł Jacek Cichoń wyraził ubolewanie nad tym, że ustawy dotyczące sądownictwa w tym kształcie trafiły do Prezydenta- Pozostał nam w tej chwili apel do Prezydenta, aby nie podpisywał przesłanych mu projektów ustaw, ponieważ przyłoży rękę do psucia państwa. Przypominamy, że ustawy łamią prawo konstytucyjne i burzą podstawy demokratycznego państwa. My zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, w ramach prac w sejmie i senacie, aby odwieść PiS od realizacji tych pomysłów. Stało się jednak inaczej i jedyne co dzisiaj możemy zrobić, to protestować na ulicach, czy pod sądami, aby wywołać jeszcze jakieś refleksje u Prezydenta Andrzeja Dudy.

Poseł Anna Wasilewska poinformowała, o tym jak przebiegały głosowania w sejmie, dotyczące zmian w kodeksie wyborczym. – Na ostatnim posiedzeniu sejmu, głosami Prawa i Sprawiedliwości, uchwalono zmiany w kodeksie wyborczym. Tempo prac było bardzo szybkie, dlatego też dochodziło do tego, że niektórzy posłowie nawet nie zdążyli się ze wszystkimi poprawkami zapoznać. Te zmiany można skwitować jednym zdaniem; Albo PiS wybory wygra, albo je unieważni.

Opozycja nie zgadza się przede wszystkim z jedną poprawką, chodzi o zlikwidowanie głosowania korespondencyjnego. Platforma Obywatelska zapewnia, że na pewno będzie pomagać osobom niepełnosprawnym, w ewentualnym przyjściu na wybory. Kolejna nieakceptowana zmiana dotyczy tego, że komisarze wyborczy wybierani będą na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych.

W ostatnim czasie głośno zrobiło się także wokół ustawy dotyczącej upamiętnienia 500 lat reformacji. – Miała być formalność, a wyszedł skandal. Posłanka PiS Anna Siarkowska złożyła wniosek przeciwny w tej sprawie i to spowodowało, że ustawa nie została przyjęta. Rok 2017 jest rokiem, w którym mija 500 lat reformacji i chcieliśmy pokazać, że jest to dla nas bardzo ważny temat, ponieważ już wiele lat temu Rzeczpospolita pokazywana była jako kraj tolerancyjny, pomimo tego, że jest wielokulturowa – dodała Anna Wasilewska.

W tej sprawie wypowiedzieli się również Biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego i Ewangelicko-Metodystycznego, którzy poprosili o wycofanie wniosku, który sprawi, że uchwała ta nie zostanie przyjęta.

BRAK KOMENTARZY