PiS wygrywa wybory. Trzy ugrupowania ponad progiem wyborczym

0
176
Bruksela Parlament Europejskiego

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego. Ponad progiem wyborczym znalazły się również Koalicja Europejska i Wiosna.

Przedwyborcze sondaże wskazywały na to, że różnica pomiędzy PiS-em a Koalicją Europejską, może być niewielka, a o przekroczenie progu wyborczego rywalizować będzie Wiosna, Konfederacja i Kukiz’15. Tym razem jednak sondaże, miały mało wspólnego z powyborczą rzeczywistością.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało z dużą przewagą, osiągając 45,5%  głosów. Koalicja Europejska otrzymała 38,3% głosów, a na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6%. Z sondażu opublikowanego tuż po zakończeniu wyborów, wyglądało, że Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, również będzie miała swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Po przeliczeniu głosów, okazało się, że nie przekroczyła ona jednak progu wyborczego i osiągnęła 4,55% ( Są to wyniki po przeliczeniu danych z 99,3% komisji).

Piąte miejsce zajął Kukiz’15, a następne Lewica Razem. W Parlamencie Europejskim, zasiądą więc przedstawiciele trzech ugrupowań. Ze wstępnych informacji wynika, że PiS uzyskał 27 mandatów, Koalicja Europejska 22, a Wiosna 3 mandaty.

W okręgu 3, obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie, również bezapelacyjnie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które osiągnęło 47,28% głosów i wyprzedziło Koalicję Europejską o ponad 10 procent. Trzecie miejsce należało do Wiosny, czwarte do Konfederacji, piąte do Kukiza, a szóste do Lewicy Razem.

Najwięcej głosów otrzymał Karol Karski z PiS-u (ponad 184 tysięcy głosów), a drugi wynik należał do Tomasza Frankowskiego, który był „jedynką” Koalicji Europejskiej. Do Parlamentu Europejskiego prawdopodobnie dostanie się także trzeci, na tej liście, Krzysztof Jurgiel, który startował z drugiego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości.

BRAK KOMENTARZY