Pierwsze testy wydawania e-dowodów przebiegają pomyślnie

0
740

W urzędach rozpoczęło się testowanie procedury wydawania e-dowodów; 28 stycznia dostępny ma być kurs szkoleniowy dla urzędników. Według Ministerstwa Cyfryzacji, pierwsze próby przebiegają pomyślnie.

Pierwszą turę testów przeprowadzono w ubiegły weekend w Urzędzie Miasta Ełku. Urzędnicy sprawdzali tam nie tylko samo działanie e-dowodu, ale też przyjmowanie wniosku o jego wydanie, nadawanie przez obywatela kodu PIN dla dokumentu, jego zawieszanie, a także inne procesy związane z użyciem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

“Chodziło o to, by sprawdzić działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on w rzeczywistości używany – wyjaśnia Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. W ocenie ministra, wszystkie testowane scenariusze przebiegły pomyślnie i potwierdziły, że wszystko działa tak jak powinno. “Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony już wiele lat temu” – dodał Zagórski.

Testy wydawania dowodu prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki oraz przedstawicielami MSWiA i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

W kolejnych tygodniach podobne testy jak te realizowane w Ełku przeprowadzane zostaną jeszcze z kilkudziesięcioma innymi urzędami z całego kraju. 28 stycznia Centralny Ośrodek Informatyki udostępni interaktywny kurs szkoleniowy dla urzędników; na platformie działa też forum internetowe, na którym przedstawiciele gmin mogą wymieniać się doświadczeniami i zadawać pytania ekspertom z COI. Z końcem stycznia urzędnikom zostanie również udostępniony specjalny pakiet informacyjno-szkoleniowy.
Według danych MSWiA, w urzędach gmin w całej Polce jest ponad 5 tys. 700 stanowisk do obsługi obywateli w sprawach dowodów osobistych. Od 4 marca wszystkie te stanowiska będą wyposażone w czytniki kart dowodów osobistych. Została na to przeznaczona rezerwa celowa, która w 2018 roku wyniosła 5,4 mln zł.
Źródłem finansowania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną jest budżet państwa. Dotacja dla urzędów gmin na zadania zlecone przez administrację rządową ma wynieść z tego tytułu maksymalnie ok. 98 mln zł w ciągu 10 lat. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca.

Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Będą one zastępowane przez dowody z warstwą elektroniczną stopniowo – w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma pozwolić: potwierdzać tożsamość online; składać podpis elektroniczny; potwierdzać obecność posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w systemach służby zdrowia; przekraczać granice przez automatyczne bramki na lotniskach w UE. Jak wyjaśnia MC, samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.

Jak uzasadnia MSWiA, e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do upowszechnienia komunikacji elektronicznej obywateli z administracją. Obecnie jest to możliwe za pomocą Profilu Zaufanego i podpisu kwalifikowanego, jednak – zauważa MSWiA – liczba osób posiadających te narzędzia jest stosunkowo niewielka.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY