Pierwsza sesja. Rady rozpoczną prace po 19 listopada

0
742
rada powiatu olsztyńskiego poprzedniej kadencji

Pierwsza sesja nowo wybranych rad gmin i powiatów oraz sejmików województw zostanie zwołana przez komisarzy wyborczych między 19 i 23 listopada.

 

Kwestie dotyczące funkcjonowania rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw regulują ustawy: o samorządzie gminy, samorządzie powiatu i samorządzie województwa. Zgodnie z przepisami, pierwszą sesję nowo wybranych organów zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni po upływie kadencji rady i sejmiku, która kończy się 16 listopada.

Pierwszą sesję do czasu wyboru przewodniczącego rady lub sejmiku, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji.

Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego oraz od jednego do trzech wiceprzewodniczących, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. W ten sam sposób rada powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących, a sejmik województwa – przewodniczącego oraz nie więcej niż trzech wiceprzewodniczących.

Zadaniem przewodniczącego jest organizowanie pracy rady lub sejmiku oraz prowadzenie obrad. Rada gminy, rada powiatu i sejmik województwa obradują na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmiku nie mogą wchodzić w skład zarządu województwa, podobnie jak przewodniczący i wiceprzewodniczący rady powiatu nie mogą wejść w skład zarządu powiatu.

Organami gminy są: rada gminy i wójt (burmistrz, prezydent miasta). Organami powiatu są: rada powiatu oraz zarząd powiatu, a organami samorządu województwa są: sejmik województwa i zarząd województwa.

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu, zarząd województwa – organem wykonawczym województwa, organem wykonawczym gminy jest wójt.

W skład zarządu powiatu wchodzą: starosta jako jego przewodniczący, wicestarosta i pozostali członkowie (od 3 do 5 osób). Rada powiatu wybiera zarząd, w tym starostę i wicestarostę, w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów.

Na tej samej zasadzie sejmik województwa wybiera pięcioosobowy zarząd województwa, w tym marszałka województwa i nie więcej niż dwóch wicemarszałków, w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów.

Jak wyjaśnił zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski, do tej pory praktyka była taka, że proponowany porządek obrad pierwszej sesji ograniczał się wyłącznie do tych elementów, które muszą być przeprowadzone obligatoryjnie. Chodzi o ślubowanie radnych, by mogli objąć swoje mandaty, oraz wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących.

“Ewentualne kolejne punkty obrad to już inicjatywa rady lub sejmiku. Jeżeli uzgodniono już koalicję, która ma wyłonić starostę lub marszałka, to składany jest wniosek o rozszerzenie porządku obrad o wyznaczenie zarządu i od razu +za jednym zamachem+ jest on wybierany” – zaznaczył Kubalski.

Dodał, że jeżeli nie jest to jeszcze uzgodnione – wtedy nowo wybrany przewodniczący zwołuje kolejną sesję. “Starosta – jak i cały zarząd – może być wybrany spoza radnych. Zwykle jednak wybór dokonywany jest spośród radnych, a spoza składu rady wybierani są pojedynczy członkowie zarządu. Analogicznie dzieje się w przypadku zarządu województw” – zauważył Kubalski.

Źródło: Codzienny Newsletter PAP

BRAK KOMENTARZY