Oświatowa „Solidarność” zawiązała komitet strajkowy

0
321
Źródło: Oświata NSZZ Solidarność

Po spotkaniu z Piotrem Dudą oświatowa „Solidarność” zdecydowała o zawiązaniu komitetu strajkowego. Związkowcy domagają się w tym roku 15-procentowej podwyżki.

„Po spotkaniu z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą odbyło się posiedzenie Nadzwyczajnej Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, podczas której zdecydowano o powołaniu Komitetu Protestacyjno-Strajkowego” – poinformowała Olga Zielińska, rzecznik prasowy oświatowej „Solidarności”.

Nadzwyczajna Rada KSOiW podtrzymała swoją decyzję dotyczącą postulatów płacowych. „Solidarność” pracowników oświaty domaga się 15 proc. podwyżki płac od stycznia 2019 r. oraz zmiany systemu wynagradzania, który miałby być powiązany ze średnią wynagrodzeń w gospodarce narodowej.

O tym, jak będzie przebiegał protest, związkowcy zdecydują w przyszłym tygodniu. Komitet protestacyjny spotka się 21 stycznia i omówi strategię działań.

Spotkanie w siedzibie „Solidarności” wyznaczono na dzień przed kontynuacją rozmów z rządem. We wtorek, 22 stycznia ma odbyć się kolejna tura rozmów przedstawicieli ministerstwa edukacji z nauczycielskimi związkami. W międzyczasie MEN rozmawia z resortem finansów.

Według szacunków MEN koszty spełnienia postulatu „Solidarności” wyniosą – 6,5 mld zł, postulatu ZNP (wyższa o 1000 zł kwota bazowa) – 14,9 mld zł, a postulatu FZZ (wyższa o 1000 zł wynagrodzenie zasadnicze) – 17,7 mld zł.

Tymczasem projekt ustawy budżetowej na 2019 r. zakłada 5-procentową podwyżkę kwoty bazowej dla nauczycieli, wraz z którą wzrośnie średnie wynagrodzenie w poszczególnych grupach awansu zawodowego. W porównaniu do kwot obowiązujących od kwietnia 2018 r. średnie wynagrodzenie stażysty wzrośnie o 145 zł, nauczyciela kontraktowego – o 161 zł, mianowanego – o 209 zł, a dyplomowanego – o 267 zł. Jednym ze składników liczonych do średniego wynagrodzenia jest wynagrodzenie zasadnicze, które wzrośnie od 121 do 166 zł.

W ubiegłym tygodniu procedury sporu zbiorowego uruchomiły także ZNP i FZZ.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY