Oświadczenie rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie zdarzenia drogowego z udziałem sędziego Andrzeja Matkiewicza

0
672
Budynek Sądu Okręgowego w Olsztynie

W związku ze zdarzeniem drogowym w dniu 27 października 2018 r. w miejscowości Pisz, z udziałem sędziego Sądu Rejonowego w Kętrzynie, Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski przekazał specjalne oświadczenie.

Prokuratura Rejonowa w Piszu w dniu 29 października 2018 r. poinformowała Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie o zdarzeniu drogowym z udziałem sędziego Andrzeja Matkiewicza, Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kętrzynie. Z informacji tej wynika, że policyjny patrol w dniu 27 października 2018 r. zatrzymał do kontroli drogowej pojazd prowadzony przez tego sędziego. Kierowca uczestniczący w tym zdarzeniu został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Badanie wykazało stan nietrzeźwości.

W związku z tym Prezes Sądu Rejonowego w Kętrzynie w dniu 29 października 2018 r. zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Andrzeja Matkiewicza do czasu wydania przez Sąd Dyscyplinarny decyzji o uchyleniu tej przerwy albo zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych.

Niezależnie od tego pragnę zapewnić Państwa, że Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie i środowisko sędziów bardzo negatywnie ocenia tego rodzaju zachowania. Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 5 listopada 2018 r. zaopiniuje wniosek Ministra Sprawiedliwości o odwołanie sędziego Andrzeja Matkiewicza z funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kętrzynie.

Należy spodziewać się, że sędziego czeka postępowanie karne, a także dyscyplinarne. To drugie może dla niego zakończyć się karą, z których najsurowszą jest usunięcie z zawodu.

BRAK KOMENTARZY