Opieka 75 plus. Od nowego roku program także dla seniorów pozostających w rodzinach

0
970

Realizowany przez samorządy program „Opieka 75 plus” od nowego roku skierowany będzie nie tylko do osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, ale także do osób pozostających w rodzinach – poinformowała minister Elżbieta Rafalska. Na realizację programu przeznaczono ponad 57 mln zł.

Program “Opieka 75 plus” jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów w miejscu zamieszkania.

Program jest adresowany do małych gmin – do 60 tys. mieszkańców. Na wsparcie mogą liczyć jednak tylko te samorządy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie. Pieniądze z programu mogą być przeznaczone z jednej strony na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które już korzystają z takich usług lub korzystały z nich w ostatnim roku, a z drugiej – na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

W programie będą mogły uczestniczyć również gminy, które świadczą usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze, poprzez spółdzielnie socjalne osób prawnych, których założycielami są jednostki samorządu terytorialnego. Gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie do 60 tys. mieszkańców mogą skorzystać z 50 proc. dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, jeżeli świadczenie realizują samodzielnie.

Według danych MRPiPS w pierwszym półroczu tego roku w programie “Opieka 75 plus” uczestniczyło 358 gmin. Do 30 czerwca 2018 r. gminy, za pośrednictwem wojewodów, zgłosiły zapotrzebowanie na pieniądze z rezerwy celowej na ponad 6 mln zł.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej usługi opiekuńcze to zadanie własne gmin o charakterze obowiązkowym, jednak – według badania MRPiPS – w 2017 r. realizowało je 85 proc. gmin.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

BRAK KOMENTARZY