Olsztyńskie obchody 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

0
276

Zbliżamy się do kulminacji obchodów 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Najważniejsze uroczystości odbędą się w weekend.

123 lata zaborów skończyły się dla Polski wraz z zawarciem rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada 1918 roku. Właśnie ten dzień stał się najważniejszym w najnowszych dziejach naszego kraju.

W roku stulecia tamtego wydarzenia nie brakuje wydarzeń upamiętniających tamte chwile. Także w Olsztynie nie brakuje przedsięwzięć związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Te najważniejsze są przed nami.

Wojewódzkie obchody potrwają w stolicy Warmii i Mazur potrwają trzy dni. Już 9 listopada (piątek) o 17:00 w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Kościuszki odbędzie się uroczysta gala. Będzie wręczenie odznaczeń państwowych oraz koncert. Dzień później (10 listopada) od 13:00 do 17:00 piknik militarny „Służymy Niepodległej”. Na pl. Solidarności koncert orkiestry wojskowej, pokazy sprzętu, konkursy, pokazy grupy rekonstrukcyjnej. W końcu 11 listopada (niedziela) główne obchody. Początek o 12:30  na pl. Solidarności.

W niedzielę o 11:11 w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel odbędzie się II Olsztyński Bieg Niepodległości. To część ogólnokrajowej akcji Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr. Organizatorzy postawili przed sobą ambitny cel: 100 Biegów Niepodległości w 100 miastach z udziałem 100 000 osób. Dystans, jaki pokonają biegacze to 10 km.

Oryginalnie świętować niepodległość będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcącego. Jak co roku włączą się w organizowaną od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku akcję „Mamy Niepodległą!”. Wypełnia i wyślę pół tysiąca kart pocztowych upamiętniających podpisanie przez Józefa Piłsudskiego depeszy notyfikującej odrodzenie Polski.

Szereg wydarzeń zrealizowały, są w trakcie albo zorganizują miejskie jednostki. W najbliższy weekend będą to m.in.:
9 listopada
* biało-czerwony marsz w rytmie werbli ulicami Starego Miasta pod instalację artystyczną „100 lat Niepodległości” (stary ratusz) – godz. 12:00;
* koncert laureatów konkursu piosenki patriotycznej w V Liceum Ogólnokształcącym;
10 listopada
* „Stu olsztynian na stulecie” – wystawa fotografii mieszkańców Olsztyna;
* wykład-prelekcja na temat aktywności muzycznej i społecznej F. Nowowiejskiego na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości, koncert pieśni F. Nowowiejskiego – ratusz, sala 219;
11 listopada
* wystawa „100 portretów na 100-lecie Niepodległości” – przestrzeń miejska przy okazji
Biegu Niepodległości;
* happening taneczny „Olsztyn Tańczy dla Niepodległej” – hala Urania, godz. 16:00;
* Chór Cantores Varmienses dla mieszkańców Olsztyna w koncercie „Święta Miłości Kochanej Ojczyzny” – bazylika św. Jakuba, godz. 20:00
12 listopada
* Teatr przy stoliku – ratusz, sala 219, godz. 17:00

BRAK KOMENTARZY