Olsztyński Teatr Lalek podsumował projekt „Animacja!”

0
254

W Olsztyńskim Teatrze Lalek miała miejsce konferencja prasowa, podczas której omówiono i podsumowano projekt „Animacja!”.

Projekt to działanie edukacyjno-animacyjne, który odbywał się na przełomie czerwca i lipca. Były to bezpłatne warsztaty, podczas których uczestnicy poznali sekrety animacji lalek teatralnych. Odbiorcą warsztatów byli uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, w tym podopieczni świetlic i ośrodków wsparcia rodziny. Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zależało nam na tym, żeby podczas zajęć pokazać wspólny mianownik animacji teatralnej i filmowej. Zaprowadziliśmy uczestników do przestrzeni, które normalnie, nie są dla nich dostępne. Byliśmy w naszej sali prób, która na dwa tygodnie zamieniła się w studio animacji. Dzieciaki miały styczność z lalkami teatralnymi, ale także i z technikami pobudzającymi wyobraźnie. Pokazaliśmy też dzieciom, że aby powstał spektakl to najpierw musi być to poprzedzone próbami. Dzieci same mogły zobaczyć ile pracy trzeba włożyć, żeby osiągnąć zamierzone efekty – powiedziała koordynatorka projektu, Marta Małgorzata Kwapisz.

Każdorazowo warsztaty odbywały się w siedzibie teatru, w godzinach 9 – 14. Zajęcia prowadzili aktorzy oraz plastyczki Olsztyńskiego Teatru Lalek. Każdy uczestnik zbudował swój fenakistiskop – zabawkę optyczną z początku XIX wieku.

Dzieci były bardzo zadowolone- Mi się bardzo podobało jak mieliśmy zajęcia z lalkami i jak robiliśmy animacje. Rysowaliśmy jakieś rzeczy, a później Panie robiły tego zdjęcia i nam puszczały. To było bardzo fajne – powiedziała Lena, uczestniczka warsztatów.

Warsztaty te miały dobry wpływ na rozwój dzieci- Dzieciaki miały możliwość wchodzenia w zadanie poprzez muzykę, wchodzenie w rolę, czy stymulowanie wyobraźni. Mogły wyrazić siebie, swoje emocje, a także rozładować pewne napięcia. Dzieci mogły zaprezentować swoje prace i nie były oceniane, a to wpłynęło na zwiększenie poczucia własnej wartości. Było to dla nich bardzo wartościowe– powiedziała Kamila Januszewska, pedagog szkolny.

Finałem projektu będzie krótki film o wspólnych zasadach, ale i różnicach między animacją filmową  i teatralną. Olsztyński Teatr Lalek umieści go w swoich kanałach – między innymi na YouTube.

Fotorelacja z konferencji:

BRAK KOMENTARZY