OLEK WOŹNIAK – PATRZĄC NA TOKIO

0
1227
Aleksander Wozniak, Rikugien, tusz, kredka sakura na papierze

Wernisaż: 6 grudnia| godzina 18:00
6.12.2018 – 20.01.2019| sala kameralna
BWA Galeria Sztuki w Olsztyn
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
www.bwa.olsztyn.pl

Prezentowana wystawa jest przeglądem rysunków i grafik, jakie powstały w wyniku projektu naukowo-artystycznego pt. “Patrząc na Tokio – Kreatywne obrazowanie metodą strumieni rysunkowych”.

Eksponowany na wystawie materiał jest otwartym cyklem plastycznym, będącym studium interesujących mnie zagadnień dotyczących twórczości artystycznej. Zasadniczym i najbardziej intensywnym etapem mojej pracy twórczej był wyjazd badawczy i pobyt w charakterze badacza wizytującego na Wydziale Grafiki Tokyo University of Arts, który odbyłem wiosną 2018 roku. 

Metoda strumieni rysunkowych stała się swojego rodzaju samonapędzającym wehikułem, a także ćwiczeniem i grą, której stawką była intensyfikacja przepływu twórczego, była też odkrywaniem nowych obszarów kreatywności.

(…) Niezwykle istotnym dla artysty jest aktywne odnajdywanie własnych ścieżek i metod działania, które pozwolą mu niezależnie tworzyć i zanurzać się w nowe przestrzenie poetyckie.

Metoda strumieni była formą doświadczania świata poprzez rysunek, a także autorskim eksperymentem w kierunku twórczości ciągłej, która skutkowała intensywną rozbudową słownika wizualnego. Przede wszystkim jednak stała się odpowiednim narzędziem do rozważenia interesującego mnie problemu dotyczącego twórczości artystycznej – zagadnienia przestrzeni negatywnej, jako nośnika zjawiska transformacji w sztuce. / Aleksander Woźniak

Aleksander Woźniak, urodzony w 1978 roku w Gdańsku. Artysta grafik, pedagog. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na UWM w Olsztynie, dyplom w 2004 roku. W 2009 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku, a w 2014 – stopień doktora habilitowanego na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Jest profesorem nadzwyczajnym w zakładzie grafiki, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W pracowni grafiki warsztatowej ISP prowadzi ćwiczenia z litografii oraz pracownie dyplomową. Jest opiekunem Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej UWM w Olsztynie.

Laureat wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie grafiki warsztatowej. W 2018 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Olsztyna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie grafiki warsztatowej oraz współpracę międzynarodową. Jest członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Specjalizuje się w tradycyjnych i eksperymentalnych technikach grafiki warsztatowej. Między innymi – drzeworycie wodnym (japońskim), technikach suchych wklęsłodrukowych, litografii na kamieniu i aluminium, autorskich technikach graficznych.

BRAK KOMENTARZY